НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
Главная НОВОСТИ Спецрепортаж ІІ Форум громадських проектів: Бюджет участі Нікополя – нові можливості
ІІ Форум громадських проектів: Бюджет участі Нікополя – нові можливості
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
26.07.2017 19:16

В 2017 році у Нікополі вперше стартував конкурс Бюджету участі. Міськрадою була прийнята Міська цільова програма «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Нікополь на 2016-2020 роки». У 2017 р. передбачено 300 тис. грн. для фінансування двадцяти проектів-переможців Бюджету участі. 7 липня закінчився один з ключових етапів проекту – голосування, визначились 20 проектів-переможців (ознайомитись з їх переліком можна на платформі, де проходило голосування -  http://initiativ.e-dem.in.ua/nikopol/in/consider/all)

22 липня в  Нікополі вже вдруге проходить Форум громадських проектів. Мета другого Форуму – проінформувати громадськість про результати попередніх етапів проекту, залучити активних мешканців міста до обговорення інструментів покращення Бюджету участі Нікополя на наступний рік.

Прозвучали розповіді авторів проектів-переможців про зародження ідеї і шлях по її просуванню до самої перемоги.

За підсумками групової роботи учасників Форуму організатори підготували Резолюцію з пропозиціями (та баченням фонду "Нікополь туристичний") щодо покращення процесу Бюджету участі-2018 з урахуванням позитивних та негативних сторін, що проявились у 2017 р. Учасники Форуму голосуванням надали фонду "Нікополь туристичний" довіру і мандат на створення цього документу. Резолюція після обговорення у соцмережі Фейсбук буде направлена до міської влади та депутатів міськради.

На Форум виступили представники міської влади – заступник міського голови О.Давидко, секретар міськради О.Саюк, також участь у роботі Форуму прийняв заступник міського голови Ю.Сокол.

Зі сторони Німецького товариства міжнародного співробітництва виступили:

 Лукас Борн – експерт з питань партиципації та міського планування (Німеччина), що розповів про зарубіжний досвід реалізації громадського бюджету,

 Оксана Таргоній – молодший координатор проектів GIZ у Дніпрі.

Головний модератор форуму – експерт Леонід Донос, виступив із цікавою презентацією українського досвіду громадського бюджету. 

Слідкуйте за новинами та інформацією про Бюджет участі у Нікополі:

У соцмережі: fb.com/groups/PBNikopol. На офіційному сайті проекту: nikopolcharity.wixsite.com/pbnikopol Гаряча лінія: +38 (066) 477 000 2

 

Фото: І.Кобельнюк, М.Семенюк

 

Довідки щодо пост-релізу: +38 (066) 477 000 2 (Володимир Байдуков).

РЕЗОЛЮЦІЯ

ІІ Форуму громадських проектів: Бюджет участі Нікополя - нові можливості!

22 липня 2017 року, м. Нікополь

Учасники ІІ Форуму громадських проектів "Бюджет участі Нікополя - нові можливості", організатором якого виступили Благодійний фонд "Нікополь туристичний" і Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ у партнерстві з Нікопольською міською радою, обговоривши підсумки попередніх етапів Бюджету участі-2017 з метою налагодження системного діалогу між органами місцевого самоврядування і громадськістю, задля підвищення рівня залучення мешканців територіальної громади до процесу ухвалення рішень щодо розвитку міста - відзначили таки позитивні моменти та пропозиції щодо покращення механізму Бюджету участі у Нікополі у подальшому.

 

ПОЗИТИВНІ СТОРОНИ ВПРОВАДЖЕННЯ БЮДЖЕТУ УЧАСТІ:

 1. У місті впроваджено позитивний інструмент із визначення пріоритетів для міської влади щодо розвитку Нікополя - спираючись на проекти мешканців.

2. Суттєво збільшилась громадянська активність мешканців, результат - 197 проектних заявок, що подали нікопольці на конкурс та 109 проектів, що пройшли до етапу голосування; із них 4053 нікопольці своїм голосуванням обрали 20 проектів-переможців. Така висока громадянська активність зайняла 4 місце у рейтингу 24 міст України - за показником кількості проектів на голосуванні (серед міст, що проводили конкурс Бюджету участі у 2017 році та виставили свої статистичні дані на платформах для голосування). Попереду Нікополя у 2017 році тільки Київ, Дніпро та Львів, а серед міст із схожої кількістю мешканців Нікополь займає перше місце в Україні; також Нікополь займає друге місце у рейтингу за показником співвідношення проектів на голосуванні до населення міста, а ось серед міст із схожою кількістю населення за цим показником Нікополь також займає перше місце в Україні!

3. Мешканці отримали в управління частину бюджету Нікополя для вирішення важливих для них проблем міста, мікрорайону;

4. Налагодження партнерства по лінії громада-влада, зростання рівня довіри мешканців до влади.

5. Підвищення рівня громадянської освіти: отримання громадянами нових компетенцій, пов’язаних з участю в громадському житті і з підготовкою грантових проектів, це надає поштовх до саморозвитку.

6. Можливість голосування для різних верств населення - через електронну платформу та у пунктах для голосування бюлетенями.

ПРОПОЗИЦІЇ ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ПРОЦЕСУ БЮДЖЕТУ УЧАСТІ-2018:

Учасники Форуму зауважують, що діюче "Положення про партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Нікополь" недосконале та потребує доопрацювання. З урахуванням отриманого БФ "Нікополь туристичний" досвіду та групової роботи учасників Форуму пропонуємо врахувати наші пропозиції, що викладені нижче.

ЗАГАЛЬНІ УМОВИ КОНКУРСУ

- Збільшити Бюджет участі на 2018 рік до 2,5 млн. гривень.

- Визначити окремо загальноміські та локальні проекти, встановивши для них різний розмір кошторису; для локальних проектів - до 200 тис. грн., для загальноміських проектів - від 200 тис. до 1 млн грн.; встановити пропорцію у розмірі: 60% Бюджету участі - на загальноміські проекти, 40% - на локальні.

- Передбачити у Положенні умови для зменшення так званого "фактору адмінресурсу" при голосуванні за проекти, що подані ОСББ та установами.

- Зробити дитячу номінацію (передбачити можливість подавати проект школярами в рамках використання досвіду Німеччини).

- Розглянути можливість визначення пріоритетних тем для подання проектів (на основі Стратегічного плану розвитку міста та шляхом обговорення з мешканцями), розглянути можливість виокремлення тематичних номінацій конкурсу (тоді кожен мешканець має право голосу обрати по одному проекту у кожній номінації). Зокрема пропонуємо виокремити номінацію "Розвиток туризму" для проектів такої направленості: нові арт-об'єкти і пам'ятники, нові туристичні об'єкти, нові туристичні маршрути, нові туристичні заходи, кращій нікопольський сувенір та інші, що стимулюють розвиток туризму.

- Міській владі та громадським організаціям проводити просвітницькі заходи для мешканців із інформацією про кращі практики та досвід по обраним пріоритетним темам конкурсу Бюджету участі (наприклад, тренінги із застосування технологій енергозбереження та ін.).

- Міській владі рекомендувати проводити більш плідну роботу із населенням, зокрема: 1) на етапі подання проектів - для їх доопрацювання проводити спільні консультативні зустрічі з розпорядниками коштів міськбюджету для корегування проектів і зменшення відсотку проектів, що не допускаються до голосування (у рейтингу 13 міст України Нікополь займає перше місце за показником кількості відсіяних проектів - 44,7% від поданих проектів, що є негативним фактором); 2)при відхиленні проекту інформувати авторів про це.

- Конкретизувати принципи публічності проектів у Положенні.

- Деталізувати форму проектної Заявки, додати вимоги до проектів, зокрема щодо кошторису, ескізу (взяти за основу Заявку м. Вінниці).

- Відповідальним за проведення конкурсу Бюджету участі та інформаційну кампанію має бути не управління економіки, а управління із інформаційної політики і зв'язків з громадськістю (нажаль такої адміністративної одиниці поки нема у міськраді).

- Проводити конкурс Бюджету участі заздалегідь - у другому півріччі року, за яким слідує рік втілення. Тобто конкурс-2018 проводити, наприклад, у другому півріччі 2017 р., а втілення з січня 2018 р. - аби на реалізацію був цілий рік і всі проекти були 100% реалізовані.

- З метою посилення громадського контролю, залучення до організації і вдосконаленні процесів Бюджету участі, створити (за прикладом інших міст, зокрема Сум і Києва) Громадську координаційну раду Бюджету участі, передбачити процедуру апеляції для розгляду Радою скарг авторів проектів, зокрема при відхиленні їх проектів і недопущенні до голосування; рішення Ради мають бути обов'язковими до виконання.

- Встановити вік для авторів проектів та учасників голосування - від 16 років.

- Збільшити термін для подачі проектів до 1 місяця.

- В останній день прийому проектів на конкурс крайній час прийняття (в електронному вигляді) не обмежувати робочим часом міськради, а за міжнародною практикою приймати до кінця дня - до 23:59 ч.

ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ

- Передбачити фінансування з міського бюджету Нікополя проведення інформаційної кампанії Бюджету участі-2018 (не менш як 200 тис. грн.), врахувати позитивний досвід БФ "Нікополь туристичний" (в рамках проекту «Супроводження впровадження Бюджету участі у м.Нікополі задля покращення якості життя мешканців міста і розвитку громадянського суспільства»), залучати до інформаційної кампанії громадські організації, а також кошти міжнародної технічної (грантової) підтримки.

- З максимальним інформаційним охопленням роз'яснювати людям про те, що їх персональна інформація не буде використана ніде окрім як в момент голосування за проекти Бюджету участі.

- Ширше висвітлювати у ЗМІ реалізацію проектів Бюджету участі у інших містах, країнах.

- Розміщувати у ЗМІ Нікополя інформацію про реалізацію проектів-переможців - у форматі "як було\як стало".

- Розміщувати на різних носіях більше інформації про електронне голосування.

- Збільшити термін для агітації та голосування.

- Передбачити у системі можливість виправлення технічних помилок та внесення несуттєвих уточнень авторами проектів, коли проекти вже на голосуванні.

- Кожен проект має містити обов'язкову ілюстрацію.

- Розглянути можливість заходів для нівелювання пасивності мешканців приватного сектору при поданні проектів та голосуванні; вивчити можливість використання досвіду Польщі та Німеччини щодо закріплення за мікрорайонами приватного сектору ліміту коштів, на які мають обов'язково бути подані та профінансовані їх проекти; активізувати роботу голів квартальних комітетів.

- Вести та публікувати детальну статистику щодо голосування.

ЕТАП ГОЛОСУВАННЯ

- Рекомендуємо місту перейти на іншу безкоштовну платформу для голосування "Громадський проект" (посилання: www.facebook.com/pg/pb.org.ua/, приклад сторінки міста - https://adm.dniprorada.gov.ua) з таких причин: платформа є більш зручною для подання проектів (можливість подачі проектів і збору підписів в електронному вигляді через електрону платформу); можливість розміщення додаткової корисної інформації, файлів та новин проекту на сторінці, що зроблена під місто; відображення статистики про умови голосування; платформа використовується вже 32 містами України, зокрема лідерами за кількістю проектів на голосуванні (Київ, Дніпро, Львів та інші); інформація із пунктів для голосування вноситься 1 раз на 3 дні; діє активна технічна підтримка авторів проектів та адміністраторів; можливість прийому декількох голосів від одного мешканця та інші переваги.

- Опублікувати реєстр та протокол щодо підсумків підрахунку голосів на кожному з пунктів голосування у 2017 р. та внести відповідне доповнення у Положення щодо обов'язковості публікації на офіційному порталі міськради такої інформації у 3-дений строк після останнього дня голосування.

- Підрахунок паперових голосів по закінченню голосування проводити публічно.

- Розглянути можливість надання мешканцям права голосувати за один загальноміський та один локальний проект (тобто у кожного по 2 голоси).

- Розглянути можливість надання права голосу не тільки громадянам, що зареєстровані у Нікополі, але і тим, хто проживає за межами Нікополя, але також вболіває за місто.

- Рознесення паперових голосів на електронну платформу має відбуватися щоденно (у крайньому випадку 1 р.\3 дні), а не по закінченню голосування.

- Покращити контроль у пунктах голосування, детально прописати у Положенні хід голосування та що слід вважати порушенням, передбачити громадський контроль (куди подавати скарги на порушення та механізм реагування на них), обладнати веб-камерами із прямою трансляцією пункти для голосування; унеможливити голосування однією людиною із кількома паспортами сусідів.

- Відмінити вимогу надання ідентифікаційного коду у пунктах голосування.

- Передбачити голосування на дому із скриньками для інвалідів та пенсіонерів, що не виходять із дому.

- Розглянути можливість додаткових способів ідентифікації окрім Bank ID та збільшення кількості банків-партнерів (звернутися до Bank ID листом).

- Покращити графік у пунктах голосування: у будні робота до 19.00 та робота у суботу, неділю.

- Розглянути можливість голосування у палатках - паперовим способом та через Wi-Fi електронним способом.

- Передбачити можливість участі у поданні проектів та голосуванні для тимчасово переміщених осіб, що проживають у Нікополі.

- Передбачити аби персональну інформацію про себе заповнювали не голосуючи, а відповідальний у пункті голосування.

- Унеможливити співпадіння коли автор проекту одночасно є відповідальним у пункті голосування.

Також рекомендуємо усі подані заявки, що не отримали фінансування (були виставлені на голосування, а також ті, що не допущені до голосування) - врахувати у роботі депутатів (відповідних округів) та розпорядників коштів виконкому і (за можливості) у 2017 та 2018 роках виділяти фінансування (при формуванні програм і бюджету Нікополя). Причина - проекти є актуальними і мають певну підтримку мешканців міста, що є платниками податків і наповнювачами бюджету. Таким чином буде врахований досвід багатьох міст.

Учасники Форуму переконані, що реалізація вищенаведених пропозицій сприятиме розвитку громадських ініціатив у місті, створенню партнерської моделі відносин між громадою та владою і стане запорукою успішного розвитку міста Нікополя.

Учасники Форуму висловлюють вдячність Німецькому товариству міжнародного співробітництва GIZ за технічну грантову підтримку проекту «Супроводження впровадження бюджету участі у м. Нікополі задля покращення якості життя мешканців міста і розвитку громадянського суспільства» (проект реалізовується у 2017 р. БФ «Нікополь туристичний» у партнерстві із Нікопольською міською радою).

Для участі у реалізації  наданих пропозицій учасники Форуму пропонують включити до складу Експертної групи по партиципаторному бюджетуванню представників фонду "Нікополь туристичний" - О.О.Фельдмана, С.С.Горгіладзе.

 

ДОВІДКА: ПІДСУМКИ ПРОЕКТУ

Нікополь четвертий у рейтингу міст україни 
та перший серед міст із схожою кількістю населення !

З травня 2017 р. благодійним фондом «Нікополь туристичний» при грантовій фінансовій допомозі Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ та у партнерстві із Нікопольською міською радою реалізовується проект «Супроводження впровадження бюджету участі у м.Нікополі задля покращення якості життя мешканців міста і розвитку громадянського суспільства». Партнер в особі фонду був відібраний за результатами відкритого конкурсу, що оголошувався GIZ.

Результатом стали 197 проектних заявок, що подали нікопольці на конкурс та 109 проектів, що пройшли до етапу голосування. З них 4053 нікопольця своїм голосуванням обрали 20 проектів переможців. Така висока громадянська активність зайняла 4 місце у рейтингу 24 міст України - за показником кількості проектів на голосуванні (серед міст, що проводили конкурс Бюджету участі у 2017 році та виставили свої статистичні дані на платформах для голосування). Попереду Нікополя у 2017 році тільки Київ, Дніпро та Львів! А серед міст із схожої кількістю мешканців Нікополь займає перше місце в Україні!

Нікополь займає друге місце у рейтингу за показником співвідношення проектів на голосуванні до населення міст (серед міст, що проводили конкурс Бюджету участі у 2017 році та виставили свої статистичні дані на платформах для голосування). Випереджає наше місто маленька Жовква, де на  13,5 тисяч мешканців прийшлося 22 проекти на голосуванні, що є 0,1% проектів\на 1 мешканця. А ось серед міст із схожою кількістю населення за цим показником Нікополь також займає перше місце в Україні!

Нажаль за показником фінансування та ліміту коштів на 1 проект у нас одне з останніх місць в Україні і над цим, сподіваємося добре задумаються депутати міськради, формуючи нові правила та бюджет-2018 року.

В рамках проекту фонд «Нікополь туристичний» реалізовує:

• Проведення Форумів громадських проектів.

• Робота 5 інформаційних палаток у місті. Виготовлення і розміщення рекламної інформації у ЗМІ, інтернеті, носіях зовнішньої реклами.

• Розповсюдження друкованих матеріалів (пам’яток щодо участі у конкурсі та у голосуванні, інформації про етапи проекту).

• Локальні зустрічі з громадянами міста, надання їм інформації щодо проекту та участі у ньому.

• Безкоштовна консультація учасників щодо заповнення Заявки проекту на Гарячій лінії проекту: +38(066)4770002.

• Інформаційна підтримка учасників проекту на протязі від подання заявки до реалізації проекту.

• На етапі голосування - всебічне оповіщення нікопольців про проекти, які надійшли на голосування, стимулювання участі у голосуванні - як онлайн, так і в пунктах для голосування. Розміщення інформаційних стендів у місцях голосування та штендерів поруч з ними.

• На етапі реалізації проектів - інформаційне супроводження втілення проектів-переможців.

Загальна мета фонду «Нікополь туристичний» – зробити місто Нікополь комфортним для мешканців і привабливим для гостей туристичним загальноукраїнським центром козацької і скіфської історії!

 


Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

33-01

Подпишись уже сегодня!

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Написать нам

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

САМОЕ ПОПУЛЯРНОЕ НА САЙТЕ

Предложите тему