НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
Главная Ассорти Продовження поеми про море, або Кому потрібна Каховська ГЕС-2
Продовження поеми про море, або Кому потрібна Каховська ГЕС-2
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
01.03.2016 11:59

Сьогодні реанімуються плани  будівництва Канівської ГАЕС, Каховської ГЕС-2, поглиблення водосховищ зі створенням  трансєвропейського  «шовкового» водного шляху та інших. А  іноземні   кредитори  для реалізації цих планів вимагають їх громадського обговорення та схвалення.

Розповідь про плани будівництва  Каховської   ГЕС-2  та розпочату кампанію «громадських слухань»  почну зі спогадів дитинства. Моє покоління було свідком знищення плавнів Великого Лугу.  Початок 50-х років минулого століття. Ще живий Дніпро… Але створеними «ліспромгоспами» вже  розпочалась  вирубка та спалювання плавневих лісів. А  незадовго перед цим ми, дітвора, перевозячи в своїх човнах вербові молоді пагони  прикривали травою від лісників ці кролячі ласощі. Наші батьки , які щойно пережили воєнне лихоліття доволі стримано коментували нам, дітям, події пов’язані з реалізацією сталінського плану перетворення (по суті знищення) природи. Почуті  тоді від старших  коментарі та оцінки  запам’ятались надовго.

Нікопольські плавні збереглись тільки на полотнах художників

… Любителі порибалити займали своє місце на човнах на дніпровому руслі ще затемно.  Для цього часто залишались ночувати в плавнях. Благословенну тишу там  порушували пароходи. Якось   цю тишу  вночі розірвала гучна музика, гомін та стукіт каблуків, танцюючих на катері, що пропливав в бік міста.  Стало зрозуміло потім, що це повертались з прогулянки відряджені виконавці  височайшої волі,  які втілювали її у відповідні проекти.  Старт затопленню плавнів було дано.

В 50-70-х роках минулого століття внаслідок будівництва штучних водосховищ на їх дні «виявились похованими під водною поверхнею 7363 кв. км земель, що становить майже 1,5% від площі всієї території України або 2,3% орної землі».  60 років тому, в кінці 1955 року, закрутилась перша турбіна Каховської ГЕС і за два роки позначка води Каховського  водосховища досягла нинішніх 16 м.  Часи підготовки та будівництва Каховської ГЕС  та водосховища відтворив у своїх творах, зокрема кінофільмі «Проема про море» Олександр Довженко.

Для забезпечення проточності та збереження якості поверхневих вод   коливання рівня  Каховського  водосховища передбачалось в діапазоні  2,7 м, що забезпечувало функціонування  озерно-проточної системи. Однак, пізніше по умовам забору води до  Північно-Кримського каналу,  цей рівень був обмежений  позначкою  1 м.  Малий діапазон коливань рівня Каховського водосховища  є однією з суттєвих причин незадовільної якості води.   Більшість існуючих технологій підготовки питної  води розраховані на існуючий до будівництва водосховищ перший клас поверхневих вод  при існуючих другому-третьому.

У жовтні 1956 року було введено в експлуатацію останній, шостий гідроагрегат Каховської ГЕС

Відносна «застабілізована» незмінність позначки рівня Каховського водосховища  дала підстави гідроенергетикам виступити з ініціативою встановити нові турбіни на існуючій гідроелектростанції. Скиди води поза турбінами    енергетики називають «холостими».  Відомо, що такі «холості скиди» за час роботи Каховської ГЕС складають близько 3–х відсотків, що аж ніяк не може бути обґрунтуванням витрат на установку додаткових турбін. Затверджено рівень так званого санітарного попуску через греблю Каховської ГЕС в 500  куб. м на секунду, щоб унеможливити підніматись  морській воді руслової частиною Дніпра після греблі.  Варто нагадати що через малу водність останні роки цей скид зменшився на третину.

І ось сьогодні  за рахунок іноземних кредитів з минулого вигулькують  плани будівництва Каневської гідроакумулюючої станції, Каховської ГЕС-2, поглиблення існуючих «морів» для морських суден,   розширення діючих та будівництва нових АЕС на Дніпрі. З усією впевненістю можна стверджувати, що суспільством  до кінця не усвідомлено стан  Дніпра, його «дніпровських морів».  Оцінка  екологічної безпеки   з розробкою  стратегії розвитку  держави вимагає в першу чергу оцінки ситуації  у всій техногенно-порушеній  українській частині Дніпра. Особливо це стосується  ситуації  з питним водопостачанням населення.

Чи   можна обґрунтувати  будівництво Каховської ГЕС-2 дефіцитом електроенергії на півдні України?  Якраз тут варто нагадати ініціаторам, що в даний час йде будівництво лінії ЛЕП «Енергодар-Каховка» для можливості експортувати електроенергію після будівництва нових двох блоків на Запорізькій АЕС.

Дві третини води  до нашої частини Дніпра надходить з Білорусі та Росії.   Всі водосховища Дніпровського каскаду відносяться до класу надвеликих. Їх сумарний обсяг складає 43,5 куб. км та зарегульовані  майже на 90%.   Накопичений в них обсяг води перевищує допустимий Водним Кодексом майже на третину, чим обмежується   водообмін і, як наслідок, якість води.

Чи всі пам’ятають нереалізовані з розпадом СРСР плани будівництва каналу Дунай-Дніпро, ще однієї греблі в гирлі Дніпра, щоб унеможливити скид дніпровської води до моря?  Чому  в сьогоднішніх, важких для країни умовах, реанімуються плани  будівництва Канівської ГАЕС, Каховської ГЕС-2, поглиблення водосховищ зі створенням  трансєвропейського  «шовкового» водного шляху та інших?     Іноземні   кредитори  реалізації цих планів вимагають їх громадського обговорення та схвалення.

Варто нагадати, що законодавством передбачено проведення громадської екологічної експертизи намічених для реалізації  планів.  Якраз в цьому аспекті  плани будівництва Каховської ГЕС-2 та Каневської ГАЕС не відповідають тим завданням і проблемам, які постали перед державою.  Насамкінець  процитую статтю 6 Водного Кодексу України. «Води (водні об’єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування. Народ України здійснює право  власності на води (водних об’єктів)  через Верховну Раду України і місцеві ради» .

В червні 2014 року підписана Угода про Асоціацію   між Україною  та ЄС, якою передбачається наближення вимог національного законодавства України до вимог ЄС. Вже сьогодні необхідно підвести підсумки і контролювати діяльність Уряду та  наслідки виконання цієї угоди у сфері довкілля. Можна з усією впевненістю стверджувати, що реалізація подальших планів «гвалтування» Дніпра увійшло  в глибоке протиріччя з вимогами Водної Директиви ЄС, виконання яких прийняла на себе наша країна.     До 50-річчя створення Каховського водосховища в Нікополі проведено науково- практичну конференцію на якій затверджено довгостроковий проект «Каховське водосховище: передісторія регіону, задум і створення, сьогодення , проблеми перспективи».  Щороку на день води 22 березня ми повертаємось до цих проблем.     Плануємо повернутись до  проблеми і цього року.

 

В’ячеслав САНДУЛ,
голова Нікопольського відділення Міжнародного фонду Дніпра,
член Національної спілки журналістів.

 


Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ