НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная Никополь и его история Відлуння події. Пам’ять про гуманізм вічна
Відлуння події. Пам’ять про гуманізм вічна Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
31.07.2019 11:33

dniproУ м. Дніпро під патронатом Дніпропетровської обласної державної адміністрації спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» відбувся Міжнародний форум, присвячений вшануванню пам’яті Праведників народів світу – мешканцям і уродженцям Дніпропетровської області, які у період Другої світової війни в умовах смертельної небезпеки, ризикуючи своїм життям та життям своїх рідних, рятували євреїв, які стали жертвами нацистського геноциду.

Єврейський народ та створена ним Держава Ізраїль вшановують таких рятівників почесним званням «Праведники народів світу». За даними комісії «Яд Вашем», на 1 січня 2019 року це звання було присвоєно 2634 представникам України – за кількістю героїв-гуманістів наша країна посідає четверте місце після Польщі, Голландії та Франції.

Серед вищеназваної кількості Праведників народів світу є 69 мешканців і уродженців Дніпропетровської області. Наприкінці 1990-х років у Нікополі стало відомо про врятування п’яти чоловік з родини Сари Бакст нікопольцями Федором Вовком, Єлизаветою Шкандель, Марією Мізіною, яким було присвоєно звання Праведників народів світу у 1998 році.

Завдяки невтомній праці науковців Українського інститут вивчення Голокосту «Ткума» на чолі з кандидатом історичних наук Ігорем Щупаком вдалося встановити нові імена нікопольців, які рятували на території рідного краю жертв нацистського терору. Серед них подружжя Зінаїди та Сергія Здор, християни-суботники, які мешкали в с. Дружба. У 1942–1943 роках вони переховували у себе свого сусіда Семена Межибовського, який був учасником оборони Севастополя у 1941–1942 роках і дивом вирвався з оточення у червні 1942 р. Семен Межибовський дочекався приходу Червоної Армії наприкінці 1943 року. Звання Праведників народів світу було присвоєно подружжю Здор у 2010 році.

Уродженка села Покровського Орина Кабаненко під час нацистської окупації Нікопольського краю врятувала чотирирічного єврейського хлопчика на ім’я Лео Фогель. Після звільнення Нікополя від нацистів Лео, який перебував у родині Кабаненків під іменем Леонід, возз’єднався зі своїми рідними. Звання Праведників народів світу Орині Кабаненко було присвоєно у 2003 році.

В період нацистської окупації у с. Шолохове Марія Тиква зберегла єврейського хлопчика Леоніда Днікевича, який у 1944 році возз’єднався з родиною. Звання Праведників народів світу Марія Тиква (1914–2004 рр.) було присвоєно у 2008 році.

 

Мирослав ЖУКОВСЬКИЙ,

історик.

 

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Свежий номер "Проспекта" Вы можете приобрести в точках продажи прессы или оформив подписку.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".