НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная Никополь и его история До Дня Перемоги. ПОШУКОВА ГРУПА ВИЯВИЛА ЩЕ ЧОТИРІ ПРІЗВИЩА ЗАГИБЛИХ ВОЇНІВ-ТРУБНИКІВ
До Дня Перемоги. ПОШУКОВА ГРУПА ВИЯВИЛА ЩЕ ЧОТИРІ ПРІЗВИЩА ЗАГИБЛИХ ВОЇНІВ-ТРУБНИКІВ Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
08.05.2019 08:47

Стрімко плине час і вже 73 роки відділять нас від переможного травня 1945 року. Але кожен рік з’являються нові документи, свідчення та факти про найстрашнішу війну в історії людства – Другу світову. І ось до Дня Перемоги пошукова група проекту «Нікопольский «Меморіал» воїни-трубники» знайшла ще 4 призвіща воїнів, що не повернулися з фронту.

З 2011 року за підтримки генерального директора ТОВ «ВНЦ «Трубосталь», Заслуженого працівника промисловості України, Почесного громадянина міста Нікополя, кандидата технічних наук Олександра Фельдмана здійснюється проект «Нікопольский «Меморіал» - воїни-трубники». Учасники науково-пошукової групи проекта – директор з безпеки та режиму Олег Мільченко, юрист Роман Мільченко та заступник директора з наукової частини Нікопольського краєзнавчого музею за допомогою комп’ютерних технологій виявили в ОБД «Меморіал» ЦАМО РФ сотні документів про загиблих у боротьбі з нацисткими оккупантами працівників Нікопольского Південнотрубного заводу.

271 ім’я увічнено на пам’ятнику воїнам-трубникам. Але важливим результатом пошуку є виявлення нових імен невідомих до цього часу. Протягом останніх п’яти років до меморіального мартирологу додалось понад два з половиною десятка трубників, які не повернулися з фронту. Напередодні 9 Травня до них приєднаються ще чотирі прізвища, що стали відомі за останній час: Марія Баренко – перша жінка, ім’я якої буде викарбувано на Стелі пам’яті загиблим трубникам, Петро Кубарь, Прокоп Казаков, Іустин Гребенко. На основі перевірки архівних та інших документальних матерілів встановлені такі факти:

1. Марія Михайлівна БАРЕНКО, солдат, машиністка, 1920 року народження. Народилася у Запоріжській області, Каменського району, мобілізована Нікопольським МВК 7 серпня 1941 року і відправлена у отр. ППС 739. Датой зникнення без вісті вважається лютий 1944 року. Є відомості про матір Марії – Пелагея Миколаївна Баренко проживала в м. Нікополі на 1-й ділянці. (ЦАМО РФ. Ф.58, оп. 977520, спр. 799).

2. Петро Олександрович КУБАРЬ, солдат, рядовий, член ВКП (б), 1915 року народження. Народився у Дніпропетровській області, Нікопольскому районі, мобілізований Нікопольским МВК 12 серпня 1941 року. З моменту мобілізації листів не було. Датой зникнення без вісті вважається лютий 1944 року. Є відомості про дружину – Марія Миколаївна Сластікіна проживала в м. Нікополі на 1-й дільниці, орс. 35 НПТЗ. (ЦАМО РФ. Ф. 58, оп. 977520, спр. 799).

3. Прокоп Іванович КАЗАКОВ, солдат, рядовий, 1907 року народження. Народився в с. Знам’янка Запорізької області, молізований Нікопольським МВК у 1941 році. Рідні не отримували лістів з моменту мобілізації. Датой зникнення без вісті вважається травень 1944 року. Є відомості про сина – Петро Прохорович Казаков проживав у м. Нікополі на 3-й дільниці, буд. 4, кв. 7. (ЦАМО РФ. Ф. 58.оп. 977520. спр. 99).

4. Іустин Охрімович ГРЕБЕНКО, 1902 року народження. Народився у с. Лесовичі Київської області. Останнє місце служби - мінометна дивізія, військове звання - молодший лейтенант. Потрапив у полон 17 червня 1942 року. Місце полону – м. Мілерово. Знаходився у німецькому концетраційному таборі «Шталаг-365», табірний номер – 22696. Загинув у полоні 25 березня 1943 року. (ЦАМО РФ, картотека військовополених офіцерів). У трудовій книжці Іустина Гребенка, яка зберіглася у його дружини Ольги Петровни Якубової, записано, що навесні 1941 року він працював помічником директора Південнотрубного заводу.

Всі ці призвіща напередні Дня Перемоги будуть увічнені на Стелі пам’яті загиблим воїнам-трубникам. Пошук продовжується...

grebenko

Іустин Гребенко

grebenko-kartka

Повідомлення на запит дружини Іустина Охрімовича

grebenko-kartka-2

Картка полоненого Іустина Гребенко з контраційного табору «Шталаг-365»

 

 

 

 

Мирослав ЖУКОВСЬКИЙ,
історик.

 

 


Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Свежий номер "Проспекта" Вы можете приобрести в точках продажи прессы или оформив подписку.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".