НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная Никополь и его история До Дня Перемоги. В районі Нікополя німці створили систему переправ «Фрідріх»
До Дня Перемоги. В районі Нікополя німці створили систему переправ «Фрідріх» Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
01.05.2019 08:12

В одному з номерів «Проспекту Трубників» була опублікована стаття про переправи німецьких військ у Нікополі. До редакції надійшов допис Мирослава Жуковського, заступника директора з наукової частини Нікопольського краєзнавчого музею, з продовженням цієї теми.

Лютий 1943 року для нацистської Німеччини був затьмарений знищенням оточеної під Сталінградом радянськими військами німецької 6-ї польової армії та триденною офіційною жалобою через втрату однієї з найкращих армій вермахту.

Наступ радянських військ у Донбасі та Лівобережній Україні навесні 1943 року змусив німецьке верховне командування розглянути плани оборони по «Східному валу» німецько-радянського фронту. Його південним флангом повинні були стати позиції вермахту по Дніпру від Києва до Запоріжжя та на південь від останнього – по р. Молочній під м. Мелітополем – лінія «Вотан».

istoriya-1

Німецька 20-мм зенітна гармата з артилеристами на позиції біля Дніпра, р-н Нікополя, 1943 р.
Фото з колекції Дмитра Карленка, м. Нікополь.

Німецькі генерали небезпідставно вважали, що забезпечення 6-ї (нової) польової армії на мелітопольських позиціях через Запоріжжя буде дуже вразливим з боку радянської авіації, і тому ухвалили рішення створити систему переправ «Фрідріх» в районі Нікополя. Через них і будуть спрямовані боєприпаси, озброєння і поповнення на лінію «Вотан».

Влітку 1943 р. німці зібрали частину інженерно-саперних і військово-будівельних частин групи армій «Південь» в Нікополі і розгорнули будівництво переправ через Дніпро та його притоки і плавні, які мали відстань між правим і лівим берегами до 4 км. Також на будівництво були зігнані тисячі місцевих мешканців і радянських військовополонених.

istoriya-2

Німецький понтонний міст біля Нікополя, 1943 р.
Фото з колекції Дмитра Карленка, м. Нікополь.

Радянські розвідувальні групи «Антон» і «Сонечко», які перебували вже влітку 1943 р. у Нікополі, повідомили по радіо у штаби Червоної Армії про наміри німецького командування, перебіг будівництва переправ – понтонних, мостових, паромних, пересування німецьких військ через місто, створення бази по ремонту бронетанкової і автомобільної техніки (на базі цехів Нікопольського Південнотрубного заводу) тощо.

Загалом до осені 1943 року в районі Нікополя німецькими частинами були введені в експлуатацію два залізних мости вантажопідйомністю по 70 т та 1 дерев’яний – в 30 т. Крім цього, діяли понад півтора десятка понтонних переправ. До речі, в с. Новопавлівка під прикриттям шляхобудівної команди №27 (польова пошта 00220) діяла таємна німецька диверсійно-розвідувальна школа для підготовки диверсантів для дій в тилу Червоної Армії. Найголовніша мостова переправа була в районі колишнього будинку відпочинку по вул. Лапинська – через річку Лапинку і через плавні до Дніпра. Саме тут німці переправляли на Нікопольський плацдарм техніку – 68-тонні штурмові гармати «Фердинанд» і танки. І мости, і переправи були прикриті численними зенітними батареями протиповітряної оборони.

istoriya-3

Група німецьких офіцерів біля дерев’яного мосту, р-н Нікополя, 1943 р.
Фото з колекції Дмитра Карленка, м.Нікополь.

Радянська авіація 8-ї та 17-ї південних армій неодноразово наносила бомбоштурмові удари по німецьким переправам в р-ні Нікополя, а також в р-ні с.Ушкалки, де німці збудували міст на сваях вантажопідйомністю 60 т, в р-ні Великої та Малої Лепетихи, де були два понтонних мости і одна понтонна переправа німецьких військ. Обидві сторони зазнали відчутних втрат.

Перед відступом із Нікополя німецькі сапери перегнали понтони і пароми вниз по течії Дніпра або затопили. Мости були підірвані і нікопольська переправа вермахту «Фрідріх» припинила назавжди своє існування.

Висловлюю щиру вдячність Нікопольському колекціонеру і досліднику військової авіаційної техніки часів Другої світової війни 1939–1945 рр. Дмитру Карленку за дозвіл опублікувати німецькі воєнні фото про переправи вермахту в р-ні Нікополя.

 

Мирослав ЖУКОВСЬКИЙ,
історик.

 

 


Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Свежий номер "Проспекта" Вы можете приобрести в точках продажи прессы или оформив подписку.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".