НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная НОВОСТИ Спецрепортаж Японці та українці об’єднали зусилля в боротьбі з радіацією
Японці та українці об’єднали зусилля в боротьбі з радіацією Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
21.05.2018 16:06

Більше п’яти років триває в Україні спільний з Японською асоціацією проект вивчення безпечного харчування на радіоактивно забруднених територіях, що з’явилися внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року та масштабної аварії на АЕС «Фукусіма-1» в березні 2011-го. Напередодні чергової річниці техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС в Києві відбувся семінар: «Дякуємо тобі, Україно!». Його ініціаторами стали Японська асоціація «Фонд безпеки продуктів харчування та життя», Національна спілка журналістів України та Всеукраїнський фонд «Журналістська ініціатива». Мова йшла про «Результати Японського проекту – вилікували, перевірили».

seminar

Очолив проект Ковака Джунічі. Серед учасників проекту: фахівці з лікування циркуляції крові, представники Науково-дослідного інституту морських технологій, фахівці з масажу за методикою гімнастики Ногуті, з лікування кровообігу за методом Осугі. До проекту долучилися й українські фахівці: представники лабораторії ведення сільгоспвиробництва на територіях з техногенним забрудненням УкрНДІСГР, кафедри радіобіології та радіоекології НУБіП України та кафедри педіатрії №1 НМУ ім. О. Богомольця, громадськість.

Програма проекту була запущена у чотирьох районах Київської та Житомирської областей, які накрило чорне крило радіації після аварії на Чорнобильській АЕС.

– Напрямками нашої роботи було: поліпшити здоров’я дітей, допомогти невиліковним хворим, дослідити вплив продуктів харчування з дуже низьким забрудненням на організм людини, - повідомив Ковака. - Багато часу витрачено на вивчення ситуації на забруднених територіях, пошук нестандартних прийомів у вирішенні питань, застосування теоретичних знань на конкретних проблемах. Проведені нами досліди та набутий досвід за наслідками аварії на Чорнобильській АЕС стали в нагоді, коли аналогічна біда прийшла до нас в Японію (масштабна аварія на АЕС «Фукусіма-1»). Позитивні надбання українських вчених допомогли дати рекомендації за результатами нашого лиха. Всі зусилля були спрямовані, перш за все, на збереження здоров’я людей, подовження їхнього життя.

seminar-2

seminar-3

Спочатку склалася спонтанна волонтерська допомога окремим українським сім’ям з дітьми, які постраждали від катастрофи на ЧАЕС. Почали працювали з трьома родинами із села Бігунь Овруцького району на Житомирщині (11 дорослих і 6 дітей). Згодом, для порівняння, залучили ще вісім сімей переселенців у с. Ковалині Переяслав-Хмельницького району Київщини (24 дорослих і 23 дитини), які мають проблеми зі здоров’ям. В раціоні цих сімей деякі місцеві продукти, передусім м’ясо, молоко, рибу, замістили перевіреними на вміст цезію і стронцію. Місцевим мешканцям довелося відмовитися від споживання лісових ягід і грибів, як найбільших накопичувачів радіонуклідів.

Своєрідним відкриття стало використання мінеральних добрив на присадибних ділянках мешканців сіл. Вчені довели, що внесення їх у ґрунт – на городи та пасовища – є ефективним засобом проти накопичення небезпечних елементів у рослинах. Адже за молекулярною формою цезій і стронцій схожі на калій і натрій. Якщо цих корисних елементів рослині не вистачає в ґрунті, то вона «тягне» радіоактивні.

Налагодилася співпраця з українськими науковцями в галузі медицини та радіобіології. Завдяки їхнім дослідженням, а також підготовленим експертним висновкам і рекомендаціям було запроваджено системний контроль якості харчування і вживання безпечних продуктів учасниками експерименту. Проведено й рекультивацію ґрунтів під випаси худоби, внесено мінеральні добрива на присадибні ділянки жителів в селах Житомирської та Київської областей.

Нас найбільше цікавить стан здоров’я дітей, які народилися і мешкають на забруднених після атомної аварії територіях і споживають вироблені там же продукти, – наголосив пан Ковака. – Важливо знати, як впливають на організм малі дози радіації елементів із тривалим періодом розпаду – стронцію, цезію. Ці знання допоможуть запобігти можливим тяжким наслідкам і зберегти здоров’я дітям як в Україні, так і в Японії. Ми також вивчаємо, як можна звести негативний вплив до мінімуму. Проте ми не хочемо просто прийти і взяти в українців цю інформацію, а прагнемо матеріально допомогти хоча б тим сім’ям, які погодилися брати участь у нашому проекті.

seminar-4

Ковака Джунічі та Вадим з мамою

Виступ пана Коваки доповнили учасники проекту: японські фахівці, голова Міжнародної організації «Союз Чорнобиль» В. Макаренко, доцент кафедри радіобіології та радіоекології НУБіП України М. Лазарев, директори шкіл, лікарі.

Незабутнє враження справила присутність на семінарі декількох дітей з фізичними вадами. Діти, які не вміли говорити, ходити, демонстрували своє прагнення до повноцінності. Жінки спостерігали за цим дійством зі сльозами на очах. Матері та бабусі розповідали, що їхня дитина не говорила, була лежачою, а зараз вона за допомогою ходунків крокувала залою.

Головний лікар Народицької центральної районної лікарні розповіла, що в школах 70–80% учнів і вчителів мали головний боль і проблеми із суглобами. Після того як почали вносити добрива на присадибні ділянки, де виробляють продукти харчування, рівень забруднення молока знизився в декілька разів. Все це одразу відбилося на здоров’ї дітей.

Учасники семінару пересвідчилися, що проект Японської асоціації «Фонд безпеки продуктів харчування та життя» в Україні дає позитивні результати. На завершення семінару пан Ковака відповів на запитання журналістів, а інші японські фахівці робили масажі дітям, ділилися привезеними рослинними добавками для харчування.

Що спільного в аваріях на Чорнобильській АЕС і АЕС «Фукусіма-1»?

– Причиною трагедій став людський фактор. Людину не може замінити найсучасніша техніка і технологія. На превеликий жаль, має місце низький професіоналізм, некомпетентність, безалаберність.

Як у Японії сьогодні борються з наслідками аварії на Фукусімі?

– Було встановлено до 3 тисяч датчиків контролю. Тому кожна людина, яка не має власного дозиметра (що є рідкістю), може завжди дізнатися, яка забрудненість території.

Зроблено заміри рівня радіації в землі на глибині до 1 метра. Дійшли висновку, що якщо зняти 10–20 см ґрунту, то рівень радіації знизиться в декілька разів. Підприємливі селяни та фермери так і зробили: на власних землях зняли верхній шар ґрунту, завантажили його в спеціальні мішки і виставили на спеціальному майданчику. Тепер головний біль, що з цією землею робити, перейшов до японського уряду.

– Дозвіл на будівництво підприємств зі шкідливим виробництвом, до яких належать АЕС, дають територіальні громади. Як ви вважаєте, чи повинне це підприємство відшкодовувати людям за екологічну небезпеку?

– Безумовно. У цивілізованому світі існує правило - за небезпеку людям треба виплачувати компенсації. Перш за все, на здоров’я та розвиток інфраструктури. У нас населення, яке проживає навколо АЕС, системно може обстежити стан свого здоров’я. якщо лікарі доводять, що людина захворіла, то лікування проводиться безкоштовно.

Японці мають найвищу середню тривалість життя у світі. Як цього можна досягти?

– Довголіття базується на трьох китах: спосіб життя, харчування та фізична культура. Саме це підвело нашу націю до таких цифр: в середньому жінки живуть 85 років, чоловіки – 82. приблизно 30 тисяч населення мають за 100 років і більше.

Чи матиме ваш проект в Україні продовження?

– У нас починається новий етап. Основне його завдання – поширення на територію всієї України методів, що підтвердили свою ефективність у боротьбі проти внутрішньої радіації.

 

P.S. Після закінчення семінару обмінялися з паном Ковакою візитівками. Він із цікавістю сприйняв інформацію про Запорізьку АЕС і пообіцяв у перспективі обов’язково відвідати наш край.

 

 

Володимир ГЛЯДЧЕНКО.

 


 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

19-01

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ