НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная НОВОСТИ Спецрепортаж Наукове дослідження. В якому ж році насправді заснована Микитинська Січ?
Наукове дослідження. В якому ж році насправді заснована Микитинська Січ? Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
19.02.2018 15:04

Початок Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького в січні 1648 року невід’ємно пов’язаний із Запорозькою Микитинською Січчю. Вона названа Микитинською, оскільки знаходилася в урочищі Микитин Ріг. Перша документальна згадка про нього відноситься до 1594 року у щоденнику посла Священної Римської імперії Е. Лясоти. Також є свідчення про Микитин Ріг у «Книге Большого Чертежа» (1598 рік) та про воєнні події на Запорожжі за 1628 та 1637 роки. Виявлена мапа Г. Л. де Боплана за 1639 рік, де вказано вищезгадане урочище.

За народним переказом, назва цього урочища, що являє собою річковий мис, походить від імені козака Микити. В офіційній історіографії України у ХХ столітті затвердилася думка, що Січ була споруджена на Микитиному Розі в 1638 році для охорони переправи до Кам’яного Затону від татар. Її місце розташування було знищено повенями Дніпра у ХІХ столітті і затоплено водами Каховського водосховища у середині 50-х років XX століття.

Проте комплексний аналіз історичних документів, особливо тих, що були виявлені останнім часом, дозволяє поставити під сумнів усталений погляд на місце розташування Микитинської Січі та дату її заснування. Завдяки науковим дослідженням групи науковців Інституту історії України та Інституту археології НАН України, Нікопольського державного краєзнавчого музею на чолі з академіком НАН України П. Троньком встановлено, що часом будівництва Микитинської Січі козаками Війська Запорозького є 1639 рік, одночасно з відновленням поляками фортеці Кодак.

doslidzhenya

Карта. Річка Дніпро біля містечка Нікополь. 1801 рік

З 2000-го по 2007 рік включно наукова частина Нікопольського краєзнавчого музею проводила археологічну розвідку на території центральної частини міста у північно-західному секторі міського парку ім. 40-річчя Перемоги. Це місце було обрано як перспективне для локалізації ймовірного розташування укріплень Січі на підставі вивчення праць істориків та краєзнавців І. Кареліна, Д. Яворницького та інших свідчень нікопольських старожилів, а також наступних картографічних документів:

1. «Карта пограничная к реке Днепр и прочим в оную впадающим рекам во поле оных лежащим...», що була складена російським штурманом Киприяновим у 1764 році. На ній на північній захід від Микитиного Перевозу є зображення фортеці понад р. Підпільною (Лапинкою у XIX–XX столітті), з написом «В оном месте прежде была крепость называемая Запорожская верв».

2. Карта містечка Нікополь з околицями 1801 року, де на захід від нього показаний контур споруди – «Городок», який співпадає за місцем розташування з вищеназваною фортецею на мапі 1764 року.

Вищеозначене укріплення мало розміри 1,5х1,0 км. Поруч із ним знаходився семиметровий курган Висока Могила, який був частково зруйнований під час будівництва стадіону, і його залишки були терміново досліджені у 1964 році фахівцями Інституту археології АН УРСР. Без сумніву, він був місцем головного сторожового посту Січі, оскільки з його вершини козаки мали можливість спостерігати за місцевістю на обох берегах р. Дніпра на відстань до 10,0–12,0 км. Також на стратегічних місцях повинні бути зовнішні сторожові пости Січі: на заході – на Сторожовій могилі (сучасна висота цього кургану 6 м. Тут поховано прах кошового отамана І. Сірка), що знаходиться за 1,0 км на північ від с. Капулівка Нікопольського району; на півночі за 18 км від Січі – Царський скіфський курган Чортомлик (до розкопок 1862–1863 рр. його висота складала 20 м); на сході за 16 км – на о. Томаківка.

doslidzhenya-1

Малюнок. Запорізька Січ. Авт. Т. Копистинський. 1890 рік

У 2002 році у північно-західному секторі парку Перемоги було виявлено фрагмент рову цитаделі Січі. Він спрямований до вищезгаданої Високої Могили, про що свідчить орієнтація дослідженого фрагменту рову довжиною 71,0 м. На дні рову або в нижній частині його заповнення виявлені три артефакти середини XVІІ століття. Таким чином, нові картографічні і археологічні джерела, виявлені останнім часом за допомогою наукових досліджень, дозволяють локалізувати місто-фортецю Січ, яку в науковій літературі називають Микитинською, на найвищому місці правого берега – на вершині урочища Микитин Ріг.

В 1652 році запорожці перенесли Січ з Микитиного Рогу на Чортомлицький. Передмістя фортеці на Микитиному Розі, найвірогідніше, було використано козаками для розташування митниці біля переправи та прикордонного посту охорони. На початку XVIII століття містечко Микитине мало статус перевозу Війська Запорозького аж до знищення Нової Січі російськими військами у червні 1775 року.

За наказом Катерини II у тому ж році на Микитиному Перевозі ухвалили будівництво міста Слов’янськ. Проте ані цей указ, ані рішення в 1780 році будувати фортецю Нікополь не були виконані. В 1782 р. Нікополь через малу кількість мешканців став позаштатним містечком Катеринославського повіту однойменної губернії.

Статус міста Нікополь отримав в 1926 роцi. Через 8 років він був визнаний містом обласного підпорядкування. В 1980 році було відзначено 200-річчя заснування м. Нікополя. У той час проігнорували дійсну ґенезу міста, яке виникло з козацького поселення – від збудованої козаками Війська Запорозького в 1639 році міста-фортеці Січ на Микитиному Розі, на основі передмістя якої потім виник Микитин Перевіз, що був перейменований у Нікополь. На сьогодні наше місто внесено до «Списку історичних населених місць України», затвердженого Постановою Уряду України №878 від 26 липня 2001 р. Згідно з затвердженим Міністерством культури України у 2013 році історико-архітектурним опорним планом м. Нікополя територія парку Перемоги отримала статус археологічного культурного шару, який знаходиться на державному обліку та під охороною.

 

Далі буде

 


Мирослав ЖУКОВСЬКИЙ,
історик.Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ