НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная НОВОСТИ Спецрепортаж Нікопольський краєзнавчий музей відзначає своє перше століття. Він був заснованний рівно 100 років тому – 18 травня 1919 року
Нікопольський краєзнавчий музей відзначає своє перше століття. Він був заснованний рівно 100 років тому – 18 травня 1919 року Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
27.05.2019 10:57

Першим музейним закладом у м. Нікополі став створений у 1914 році за рішенням Катеринославських повітових земських зборів Нікопольський районний земський педагогічний музей, який діяв до 1919 року. Відділ народної освіти Нікопольської ради робітничих і селянських депутатів 29 березня 1919 року ухвалив рішення про створення народного музею витончених мистецтв на основі конфіскованої у поміщиків Нечаєвих художньої колекції та майна. Місцем його розташування було визначено у конфіскованому Нікопольською радою будинку купця Гусєва (на сьогодні вул. Микитинська, 25). Музей був відкритий 18 травня 1919 року. На той час музейний фонд налічував 688 експонатів.

muzej-2

muzej-3

Зали краєзнавчого музею

У 1920-ті роки Нікопольський музей витончених мистецтв розширив свою науково-дослідницьку та науково-просвітницьку діяльність за межі міста і став фактично краєвим музеєм.

За постановою Президії Нікопольського райвиконкому від 20 серпня 1929 року № 527 музей було реорганізовано в краєзнавчий, якому присвоїли ім’я російського вченого ХVIII століття М. В. Ломоносова.

У 1930-ті роки музей значно розширив свою експозицію - відкрились відділи природи, археології, історії запорозького козацтва, революційної боротьби та соціалістичної реконструкції в першій третині ХХ століття на Нікопольщині, у Дніпровських плавнях влаштовані власні дослідницькі ділянки. Музей організовував і здійснював археологічні дослідження пам’яток давнини на території Нікопольського краю. У 1940 роках музейний фонд налічував близько 5000 експонатів і став другим за своїм значенням в Дніпропетровській області після обласного музею.

Під час війни СРСР з нацистською Німеччиною у зв’язку із наближенням німецьких військ частину найцінніших музейних експонатів (золото, зброю запорозьких козаків, ікони тощо) було вивезено на Північний Кавказ в м. Моздок, де вони безслідно зникли. Частина музейних фондів було заховано у потаємне місце.

Під час нацистської окупації краєзнавчий музей, якому було присвоєно ім’я кошового отамана І. Д. Сірка, продовжував працювати. Восени 1943 року, його було закрито, експозицію демонтовано, а в приміщеннях було розташовано військовий шпиталь, який діяв до лютого 1944 року. Частину музейних фондів було розграбовано.

Після визволення Нікополя Нікопольський краєзнавчий музей почав відновлювати свою роботу. У 1945 році музейні фонди нараховували 1 421 експонат. Музей було відремонтовано, його експозиція була відкрита 7 листопада 1946 року. У 1950-1970-ті роки вона тричі змінювались на виконання директивних вимог ідеологічних органів компартії.

Згідно з висновками фахівців щодо історико-архітектурної цінності та відповідно до рішень місцевих та республіканських органів влади будівля музею отримала у 1980-х роках статус пам’ятки історії та культури, а 1990–2010 роках – архітектури і містобудування.

muzej-4

muzej

Зали краєзнавчого музею

Відповідно до розпорядження голови Нікопольського міськвиконкому у зв’язку з аварійним станом основного корпусу музей було закрито з 1 січня 1977 року на капітальний ремонт і реконструкцію. У 1986 році музейні фонди було передислоковано в колишню військову казарму у центральній частині міста (на сьогодні – вул. Електрометалургів, 46а). У другій половині 1980-х років тут було відкрито постійно діючу експозицію музею у виставковому варіанті.

Влітку 1995 р. в зв’язку із зміною керівництва міста новий голова Нікопольської міської ради вольовим рішенням припинив фінансування капітального ремонту і реконструкції музейного комплексу по вул. Микитинській, 25. Незважаючи на вимоги громадськості, він залишається недобудованим до цього часу. У 2001-2003 роках була ще одна спроба завершити капітальний ремонт і реконструкцію музейного фонду, але як в облдержадмістрації так і не змогли визначися з джерелами фінансування.

25 червня 2004 року Нікопольська міська рада ухвалила рішення «Про відновлення будівництва та реконструкцію комплексу «Нікопольський краєзнавчий музей по вул. Микитинській, 25» і частково профінансувала корегування проектно-кошторисної документації. Проте на цьому роботи призупинилися.

Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року для Нікопольського краєзнавчого музею розпочався період реорганізації, змін форм і змісту науково-дослідницької та науково-просвітницької роботи тощо.

На сьогодні музей має статус 3-ї категорії і знаходиться в Державному реєстрі Міністерства культури України, та як комунальний заклад на балансі Нікопольської міської ради, яка забезпечує його діяльність. За рішенням управління культури і туризму Дніпропетровської облдержадміністрації у квітні 2012 року музей визначено об’єктом туристично-екскурсійних маршрутів Дніпропетровської області.

muzej-5

Музей під відкритим небом

Основними напрямками Нікопольського краєзнавчого музею є активна науково-дослідницька, науково-фондова, науково-експозиційна, науково-просвітницька робота тощо. За штатним розписом працює 28 працівників, серед них 10 наукових співробітників.

На січень 2018 року фонди музею налічують понад 45000 експонатів. Серед яких цінні колекції археологічних пам’яток, кераміки, живопису і скульптури, предметів побуту, українських рушників і озброєння запорозьких козаків, рідкісних стародруків, культове начиння Запорозької Січової Свято-Покровської церкви тощо. Безцінними реліквіями українського народу та його держави є такі: виготовлена в 1747 році на кошти Війська Запорозького Низового ікона-ставротека із часткою животворного древа хреста Господнього, подарованого запорожцям Ієрусалимським патріархатом; аналой видатного богослова і патріарха кафолічної християнської церкви Іоанна Златоуста IV-V ст. від Р.Х., подарованого запорожцям Вселенським Константинопольським Патріархатом, баневий хрест із Січової Микитинської Свято-Покровської церкви, під яким молився Гетьман України Богдан Хмельницький, що був обраний тридцятитисячною козацькою радою в Микитинській Січі 29 квітня 1648 р. (за н. ст.), унікальна плащаниця, виготовлена в 1756 році на кошти козака Тимошівського куреня Нової Січі Івана Гаркуші тощо.

Музей має науковий бібліотечний фонд, який налічує з понад 10 тисяч книг, брошур, журналів. У музейному лапідаріумі представлені кам’яна пластика часів індоарійської спільноти (ІІІ-ІІ тис. до Р.Х.), скіфів (ІV-ІІІ тис. до Р.Х.), половців (ХІІ-ХІІІ ст.), кам’яні хрести з могил запорозьких козаків ХVIII ст.

Нікопольський краєзнавчий музей є дипломантом і переможцем у різних номінаціях І, ІІ, ІІІ, ІV, V Всеукраїнських музейних фестивалів, які проходили в Дніпропетровському національному історичному музеї ім.Д. І. Яворницького у 2005 – 2018 роках.

За грантовою допомогою Уряду Сполучених Штатів Америки Нікопольська археологічна експедиція, яка була створена на базі наукової частини краєзнавчого музею, провела археологічні дослідження, під час яких виявили у 2006-2008 роках на острові Томаківка Нікопольського району й м. Марганця місце розташування першої Запорозької Січі (1568-1593 рр.); і на території м. Нікополя у 2002 – 2007 роках - Микитинської Запорозької Січі (1639-1652 рр.), що була першою столицею гетьмана Б.Хмельницького та Війська Запорозького – Української Козацько-Гетьманської держави (1648-1764/1775 рр.). Вищеназвані Січі вважалися в історичній науці затопленими водами Каховського водосховища. Також були локалізовані місця перших православних храмів міста – Свято-Покровської церкви (1795-1890/1898-1934 рр., у перший період існування якої це була остання Січова церква, перенесена із с.Покровського, де знаходилась остання Нова Запорозька Січ (1734-1775 рр.)) та преподобного Іоана Дамаскіна (1858-1943 рр.). Виявленні залишки вищеназваних храмів увійшли до переліку об’єктів культурної спадщини історико-архітектурного плану міста Нікополя, затвердженого відповідним наказом Міністерства культури України у 2013 році.

Для повноцінної діяльності музею необхідно завершити капітальний ремонт і реконструкцію музейного комплексу по вул. Микитинській, 25, на що потрібно в цілому станом на 2016 рік – 35 млн. 938 тис. грн. (без вартості проекту створення музейної експозиції та її будівництва). Це вимагає скоординованих об’єднаних зусиль керівництва та представників територіальної громади м. Нікополя з органами державної влади України і місцевого самоврядування та депутатами Верховної Ради України та обласної ради.

Нікопольський краєзнавчий музей є одним із найважливіших об’єктів культурної спадщини не тільки міста Нікополя, але й регіонального і Всеукраїнського рівня.

 

Мирослав ЖУКОВСЬКИЙ,
заступник директора НКМ

з наукової роботи.

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Свежий номер "Проспекта" Вы можете приобрести в точках продажи прессы или оформив подписку.


AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

32-01

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ