НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная НОВОСТИ Спецрепортаж Нове село для сучасної молоді
Нове село для сучасної молоді Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
29.08.2018 09:26

На сьогодні в Україні проживають  11,5 млн. молодих людей віком від 14-ти до 35 років. Це близько 27% всього населення держави. Молоде працездатне населення активно виїжджає за кордон у пошуках «кращої долі», залишаючи по собі численні вакансії на підприємствах та, як наслідок, дірки у місцевих і державному бюджетах. Мігрують люди з різних міст та столиці, що вже говорити про жителів села. Не секрет, що якщо у населеному пункті не залишиться молоді, то згодом він зовсім зникне з карти України. Тому мудрі керівники дбають про те, щоб молоде покоління мало можливості для навчання, розвитку та самореалізації у рідному селі. Позитивні результати по залученню та адаптації молоді показують об’єднані територіальні громади, що утворилися внаслідок децентралізаційної реформи.

Для змін треба створювати умови

gromada-chervonogrig-majdanchik

gromada-sport

Одна з перших справ, що зробила новостворена Червоногригорівська ОТГ рік тому – відкрила спортивно- відпочинковий комплекс «Мрія». Футбольне поле з штучним покриттям, декілька дитячих майданчиків, відпочинкова зона з альтанками та лавочками навколо. Проект коштував 3 млн. гривень, 1,5 млн. з яких – гроші громади. В рамках соціального партнерства з великими підприємствами району, яке налагодив голова Червоногригорівської селищної обєднаної територіальної громади Микола Матюк, вдалося покрити другу половину кошторису. 

Прокопенко Олександр, в.о. старости с. Камянське:

- Для того, щоб відлучити молодь від постійного сидіння за комп’ютером, запобігти розповсюдженню підлітковому алкоголізму, треба пропонувати альтернативу. Потрібно, щоб у селі були місця, які б гуртували різні покоління людей, і де водночас вони б цікаво і корисно для свого здоров’я проводити свій вільний час на свіжому повітрі. Тому виникла ідея створення саме такого простору. Не випадкова і назва «Мрія», адже, коли робили два проекти: один – облаштування спортивного майданчика, інший – з благоустрою і все на місці старої розваленої школи, мало вірилося, що таки вдасться втілити задумане у життя. Про ефективність витрачених коштів красномовніше за все свідчить футбольне поле, яке ніколи не буває порожнім. У будні -тренування, у вихідні - дружні турніри не лише між місцевими командами. До нас приїздять гості з Марганцю, Нікополя. Більшість жителів села можна зустріти на території комплексу після шостої вечора.

gromada-kamyanske

Для гарного настрою тут постійно звучить приємна музика. Для цього за місцеві кошти придбали спеціальне обладнання. Закупили інвентар для підтримання належного санітарного стану майданчика. Найскладніше  привчити людей бережливо ставитися до спільного майна, культури поведінки. Неприємно про це згадувати, але спочатку з цим були проблеми. Постійно проводимо роз’яснювальну роботу, яка тільки-но майже через рік починає давати результати. Люди стали більш вихованими та культурними. Хочеться, щоб кожен зрозумів, що то для нього та за його гроші і не відносився до майна, як до чужого. Для змін треба створювати людям умови, і ми намагаємося це робити. Впевнений, що років за п’ять - сім ми побачимо результати цієї інвестиції – нове покоління, що зросло на любові до спорту та здорового способу життя.

Народний дім – центр розвитку та сучасних розваг

gromada-dim-davidiv

Давидівська об’єднана територіальна громада Львівської області утворилася 2016 року і налічує 12 населених пунктів. ОТГ має 4 старостинські округи, 13,5 тис. зареєстрованих жителів, але за підрахунками адміністрації, загалом на території проживають близько 20 тис. осіб. Оскільки Давидів найбільший за чисельністю населений пункт ОТГ, тому тут розташований і адміністративний центр. На відміну від інших новостворених громад, які стикаються з проблемою приміщення для розміщення адмінперсоналу, вони мали вже майже готовий Народний дім, так в Західній Україні називають осередок культури, який у нас зветься палац чи дім мистецтва або клуб. На початку століття у таких будівлях створювали читальні «Просвіти», де збиралося все село, звідси і традиційна назва – Народний дім. Народний дім був побудований коштом держфонду ще до створення ОТГ, але беззаперечно став центром життя новоствореної громади.

gromada-avtobus

gromada-davidiv

Оздоблення плиткою території навколо Народного дому входило до проекту, який втілювався ще до створення громади, а ось нове дорожнє покриття у Давидові та деяких населених пунктах – результат роботи ОТГ, 60% бруківки села Пасіки-Зубрицькі було також покладено вже за час роботи ОТГ.

З ініціативи місцевих жителів та за підтримки голови було прийняте рішення утворити власну музичну школу. Лише на оплату роботи 17 працівників школи громада витрачає приблизно 1 млн. 800 тис. грн.. на рік. Плата за навчання для жителів невисока. Щомісячний дохід від занять складає близько 13 тис. грн.. Ці гроші використовуються лише на оновлення потреб школи. Класи фортепіано, скрипки, бандури, духових інструментів, танцювальний колектив, - все утримується місцевим коштом. Музична школа розташована у Народному домі. Великі холи переробили під мобільні зали, достатньо приміщень під класи. Загалом ОТГ має 6 Народних домів.

gromada-davidiv-2

gromada-davidiv-4

gromada-davidiv-5

gromada-kabineti

Комунальні підприємства, що займаються проблемами ЖКГ знаходяться у селах Давидів та Пасіки-Зубрицькі, комунальними закладами також є музична школа та бібліотека.

У Народному домі ведеться багато гурткової роботи. Бібліотека не лише має зручне приміщення, це такий собі креативний простір з чималим сучасним книжковим фондом на 8 тис. одиниць, де можуть проводити час абсолютно всі. Тут багато цікавої дитячої літератури та книжок для старшого покоління, проводяться різні заходи, батьки можуть безкоштовно пригощатися кавою, чаєм та солодощами під час очікування дітей з гуртків або занять музичної школи. Тільки у цьому році для центрального відділення закупили книжок на 15 тис. грн.., кожній з декількох філій оновили фонд на 2 ти. грн. У бібліотеці працює безкоштовний Інтернет. ОТГ видає свою газету.

gromada-davidiv-biblioteka-6

gromada-davidiv-biblioteka

gromada-davidiv-biblioteka-5

gromada-davidiv-biblioteka-2

gromada-davidiv-biblioteka-3

gromada-davidiv-biblioteka-4

gromada-davidiv-biblioteka-7

Минулого року бюджет громади складав близько 54 млн., цьогоріч – 84 млн. грн.. Основне джерело наповнення бюджету – акциз, податки. Налагоджена робота з бізнесом. Погоджено, що 100 метрів від дороги – це території, на яких працюють підприємці, ніяких приватних ділянок, оскільки саме підприємці – основні наповнювачі бюджету. Підприємці також за домовленістю допомагають в озелененні території ОТГ. Всього на території близько 180 підприємств, великих 30. Будується у Пасіках-Зубрицьких логістичний центр Укрпошти, є птахофабрика, підприємство, що займається видобутком та переробкою торфу. Робота по розширенню кількості платників податків ведеться постійно, прикладом може бути Винничківський старостинський округ, який має на своїй території туберкульозний диспансер, де працює велика кількість працівників, але зареєстрована була лікарня у обласному місті Львів. Голова зробив все для того, щоб перереєструвати лікарню по місцю фактичного знаходження, процес пройшов вдало. І якщо раніше у окрузі збирали податків 180-200 тис. грн.., то сьогодні – це вже 700 тис. грн..

ОТГ має 6 шкіл, на базі Давидівської школи прийнято сесійне рішення про створення опорного закладу. Громада має дві амбулаторії загальної практики та 5 ФАПів (фельдшерсько-акушерських пункти).

По центральним дорогам у Давидові та Пасіках-Зубрицьких ведеться відео спостереження, у цих же населених пунктах є два пульти охорони.

Утворено дитячо-юнацьку спортивну школу, яка фінансується з місцевого бюджету. Навчання дітей у закладі безкоштовне. Представник секції з пауерліфтингу їде в ПАР на чемпіонат світу, на поїздку з місцевого бюджету виділили 100 тис. грн.

З нуля побудовано дитячий садочок у селі Пасіки-Зубрицькі. Капітально відремонтовано дитячий садочок у Давидові. Громада має «школярики» - автобуси для підвозу дітей до навчальних закладів. Один автобус орендує, інший придбали. На нього з обласного бюджету отримали 1 млн. 100 тис. грн.., 800 тис. грн.. додала громада.

В Давидівській ОТГ, хто має бажання працювати, всі мають роботу. 

gromada-kuchak

Кучак Христина, керівник відділу  культури Давидівської ОТГ: 

- Дуже важливо, щоб культурні заходи, які проводяться у громаді, повністю відповідали сучасним вимогам, за якістю не відрізнялися від тих, що проводять у великих містах, адже по-перше, масові заходи самі по собі гуртують людей, по-друге, молодь повинна хотіти проводити свій вільний час вдома, у своєму населеному пункті. Тому обов’язково використовуємо сучасні підходи до розваг: таборування, анімація, воркшопи, фан-зони, флешмоби, мандрівки, майстер-класи.

Важливий інструмент, що сприяє гуртуванню людей – брендування. До створення ОТГ кожний населений пункт вже мав свій герб, але з об’єднанням громади розробили загальний логотип.

Всі заходи у громаді чи то культурні, чи то економічні спрямовані на те, щоб створити у ОТГ, що знаходиться всього у 7 км від Львова привабливий інвестиційний клімат, оскільки розвиток бізнесу забезпечить економічну стабільність, робочі місця, розвиток інфраструктури, що дасть можливість молоді працювати у себе вдома, а не шукати заробітків у великому місті чи за кордоном. 

Шляхом тестування обираємо найкраще 

gromada-vakulivska

Вакулівська територіальна громада у Дніпропетровській області була першою в Україні, що пройшла процес об’єднання ще у 2015 році, тому вже має чималі здобутки, у тому числі з покращення якості життя для молодого населення у 18 населених пунктах, що входять до складу ОТГ.

gromada-shevcov

Голова Вакулівської ОТГ Артур Шевцов:

- У селі Вакулове була створена зона відпочинку з фонтаном, що має під світку, але для того, щоб зацікавити молодь тут проводити свій вільний час, ми подумали, що цього буде недостатньо. Так у нас з’явився безкоштовний wi-fi у центрі села, що автоматично зробило зону покриття улюбленим місцем зустрічей та спілкування молодих людей та підлітків. Крім того маємо невеличкий стадіон, декілька сучасних дитячих майданчиків, зону для воркауту, спортивне спорядження та тренажери тощо. Всі нововведення намагаємося робити у тестовому режимі, для того, щоб визначити найкращі з ідей. Одна з таких інновацій вже опробована і стала доброю традицією - щорічне придбання планшетів абсолютно для всіх  першокласників громади за рахунок місцевого бюджету. Пристрої зберігаються у школі, але після 4-го класу стають власністю учня. Наші діти повинні вміти користуватися сучасними гаджетами, освоювати нові підходи у навчанні, застосовувати новітні технології, тому також придбали дві інтерактивні дошки.

Намагаємось молодих людей залучити для ведення бізнесу шляхом організації ознайомчих візитів до успішних фермерських господарств.

Для своєчасного надання послуг населенню та зручності співробітників коштами громади придбали чотири скутера для двох старост та двох фельдшерів. 

Приємно констатувати факт, що такі успішні практики є не поодинокими прикладами турботи про майбутнє у сільський місцевості, шляхом забезпечення можливостей для розвитку та самореалізації молодого покоління. У багатьох громадах будується та оновлюється житло для молодих спеціалістів. Створюються Молодіжні центри, засновуються Молодіжні ради, виникають громадські організації, що дозволяють молоді брати активну участь у суспільному і політичному житті, впливати на важливі для громади рішення. Сучасна молодіжна політика у невеликих населених пунктах водночас сприяє досягненню багатьох цілей сталого розвитку, затверджених ООН. Створення стійкої інфраструктури, сприяння всеохоплюючої та сталої індустріалізації та інновацій, забезпечення якісної освіти та можливостей навчання протягом усього життя, а також впровадження здорового способу життя та сприяння благополуччю людей у будь-якому віці вже сьогодні реалізуються в Україні силами небайдужих та наполегливих жителів об’єднаних територіальних громад.

 

Оксана ЛИМАР.

 

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

33-01

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ