НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная НОВОСТИ Гвоздь номера Традиції. СЛАВА КОШОВОМУ, СЛАВА ОТАМАНУ, БАТЬКУ КОЗАКІВ СІРКУ ІВАНУ!
Традиції. СЛАВА КОШОВОМУ, СЛАВА ОТАМАНУ, БАТЬКУ КОЗАКІВ СІРКУ ІВАНУ! Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
09.08.2019 00:00

На Нікопольщині відбулися традиційні Дні слави кошового отамана Івана Сірка

tradicii

З 31 липня до 4 серпня поблизу села Капулівки Нікопольського району відбувся традиційний фестиваль «Дні слави кошового отамана Війська Запорозького Низового І. Д. Сірка». Як завжди, заходи проходили поблизу могили Сірка і на Співочому полі.

Ось уже котрий рік поспіль сюди, на правий берег річки Чортомлик (зараз це затока Каховського водосховища між селами Олексіївкою та Капулівкою), на місці колишньої Чортомлицької Січі, де покоїться прах непереможного козацького полководця, щорічно на початку серпня збираються нащадки запорозьких козаків, щоб вшанувати пам’ять своїх героїчних пращурів. Цього року знову на фестиваль з’їхалися представники козацьких осередків і громадських організацій з багатьох регіонів України.

Офіційна частина заходу відбулася в суботу, 3 серпня, біля Меморіального комплексу «Могила кошового отамана Івана Сірка».

tradicii-8051

Офіційна частина заходу

tradicii-8040

tradicii-8075

Посвята у джури

tradicii-7997

В імпровізованій кузні

tradicii-8102

Традиційно тут працювали виставки майстрів народно-прикладного мистецтва. Нікопольці та гості, які збиралися на фестиваль, могли придбати сувеніри, самостійно викувати в імпровізованій кузні пам’ятну монетку, переглянути виставку, присвячену історії козацтва в нашому краї та підготовлену співробітниками Нікопольського краєзнавчого музею, зайти і помолитися у дерев’яній капличці…

Поки нікопольці та гості Нікопольського краю з’їжджалися до меморіального комплексу, на Співочому полі зібралося Велике козацьке коло, на якому козаки обрали наказного отамана. Коли останній саме розповідав козакам і гостям про подальшу програму фестивалю, до Співочого поля підійшла чайка з козаками з міста Запоріжжя на чолі з отаманами Костянтином Рижовим та Олександром Притулою з організацій «Запорозьке військо», «Запорозька Січ» та «Всеукраїнська федерація козацького бойового мистецтва «СПАС». Під постріли гармат гості піднялися на Співоче поле та стали до Великого козацького кола.

Після цього урочистою ходою, на конях та пішки, на чолі зі священиками Української православної церкви та іконою дуже шанованої на Січі Покрови Божої Матері козаки прибули до могили славного кошового отамана, де на колінах хвилиною мовчання вшанували пам’ять своїх пращурів-козаків та загиблих в наш час захисників України під мелодію «Пливе кача…». Представники міської та районної влади поклали живі квіти до могили Сірка. Потім відбулася урочиста посвята у козаки та джури, нагородження старійшин козацького руху в Україні.

Фестиваль продовжився на полі за курганом, на якому стоїть бюст кошового отамана Івана Сірка, реконструкцією бою козаків з російськими стрільцями. Неодноразовий наступ козацької піхоти з шаблями на ворожий редут, який відповідав гарматними пострілами, після допомоги козацької кінноти завершився перемогою козаків.

tradicii-8126

tradicii-8130

У подальшій програмі фестивалю були показові поєдинки та герць на конях (джигитівка), постановником яких став отаман Чортомлицької Січі Василь Тирса. Також відбулися показові виступи членів Всеукраїнської федерації бойового мистецтва «СПАС» з м. Запоріжжя, школи козацького гарту «ХОРС» та військово-патріотичного клубу «Сокіл» з м. Павлограда. А з імітаційними стрілецькою зброєю та вибуховими пристроями реконструкцію сучасного бою показали нікопольські козаки – учасники бойових дій з полку спецпризначення.

Розважали козаки гостей також силовими забавами: «лава на лаву», армрестлінг, штовхання гир та ін.

Як завжди, на Співочому полі порадували своєю майстерністю колективи художньої самодіяльності, які приїхали з різних куточків України. До речі, відкрив концерт наш народний фольклорний гурт «Микитин Ріг» під керівництвом Петра Андріанова. Були у програмі фестивалю також виступи вітчизняних солістів та рок-груп. А потім пісні плавно «перебралися» зі сцени у табір, де вже виконувалися під гітару.

tradicii-8152

tradicii-8155

Увечері програма заходів закінчилася великою козацькою ватрою.

У цей же день, 3 серпня, в селі Капулівці відбувся ще один козацький фестиваль «Звідси воля розлилася» з виступами народних пісенних і танцювальних колективів. Таким чином, цього року вдруге (як і торік) на Нікопольщині паралельно пройшли одразу два фестивалі. Цей факт дещо заплутав багатьох бажаючих взяти участь у козацьких днях, адже обидва заходи практично збігалися у часі. Одні говорили, що фестиваль відбудеться в Капулівці, інші стверджували, що біля могили кошового отамана Сірка, як це було завжди. Чесно кажучи, ситуація з двома схожими за тематикою фестивалями, які не пересікаються, на наш погляд, трохи дивна і певним чином дискредитує давню традицію козацьких днів. Все-таки організаторам краще було б об’єднати зусилля та організувати одну різнопланову насичену програму фестивалю, як кажуть, на двох майданчиках. Це наблизило б захід до всеукраїнського рівня.

 

Ольга НЕТРЕБА.

 

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Свежий номер "Проспекта" Вы можете приобрести в точках продажи прессы или оформив подписку.


AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

25-01

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ