НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная НОВОСТИ Гвоздь номера Там, за порогами, степом-дорогами досі гуляє душа козака
Там, за порогами, степом-дорогами досі гуляє душа козака Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 3
ХудшийЛучший 
14.08.2018 08:54

kozaki

На Співочому полі біля села Капулівка вже 1 серпня було гомінко – почалося таборування козаків та джур в рамках Дня слави кошового отамана Івана Сірка. Свято тривало п’ять днів – до 5 серпня.

Традиція у серпні на території козацької вольниці усім миром вшановувати легендарного отамана зародилася ще на початку 1990-х. Вона не тільки прижилася, а й отримала підтримку районної влади – щорічно на офіційному рівні організовуються молитва за захисниками України, Велике Козацьке Коло, реконструкція козацького бою і козацькі розваги, фестиваль художніх талантів «Звідси воля розлилася», посвята в джури та козаки тощо…

Ось і цього року Іван Сірко зібрав усю Україну – на свято приїздили із Запоріжжя і Харкова, Львова та Кривого Рогу, Павлограда і Покрова… З кожним роком гостей стає все більше, а аудиторія прихильників козацької слави – все молодше. 

Духовна частина свята 

Основні дійства проходили 4 серпня. Розпочався День із Соборної Божественної літургії , яку очолив керуючий обласною єпархією Української Православної Церкви Київського патріархату владика Симеон у співслужінні тридцяти священників. Вона проводилася вперше, до цього організовували лише молебні.

Рання літургія проходила на Меморіальному комплексі біля каплички Покрови Божої Матері під супровід співу архієрейського хору «Несподівана Радість». Над Олексіївською затокою та чистим полем лунала молитва за спокій Сірка та новітніх українських героїв, які полегли за незалежність України. 

Козацьке Коло 

kozaki-2

По обіді на Співочому полі провели Велике Коло Війська Запорозького Низового. Обирали наказного отамана, який особисто повинен відповідати за дисципліну та дотримання козацьких традицій на святі. Крім цього, наказний отаман протягом року координує роботу всіх козацьких організацій у спільних справах. Таку довіру в черговий раз отримав Віталій Мандик (с. Приміське, Нікопольський район). Так що пернач продовжує залишатися у надійних руках Мандика.

Осавулом обрано Сергія Тищенка з Павлограду. Колишній боєць АТО в рідному місті проводить велику патріотичну роботу, керуючи військовим клубом «Сокіл-Спас» та школою бойового гопака «Хорс».

Суддею став Анатолій Забутний (Покров).

В обов’язках обраних на Колі хорунжого Олександра Шевченка (Нікополь) і бунчужного Сергія Карнози (Дніпро) – всебічна допомога наказному отаману. Тут, на Колі, голова обласної ради Гліб Пригунов вручив отаману булаву, а джурам і юним козачатам подарував спортивний інвентар.

Коли сонце вже сіло 

kozaki-3

Після посвяти дітей в джури, а молоді – в козаки, провели мистецькі бойові виступи. Ближче до вечора – реконструкцію бою XVI ст. і «лава на лаву». Сценарій та постановка – старшини війська Запорозького Низового під керівництвом сотника Чортомлицькоі сотні Василя Тирси.

Завершили день виступи запрошених на свято зірок сцени – Сергія Василюка («Тінь Сонця»), Святослава Бойка (гурт «Широкий лан») і козацького пісняра Живосила Лютича. Три рок-велетні – добрі знайомі Віталія Мандика і приїхали до Капулівки на його запрошення.

З фронтменом і засновником гурту «Тінь Сонця», автором-виконавцем власних пісень києвлянином Сергієм Василюком нікопольці вже добре знайомі – він не одноразово був гостем нашого міста, в тому числі – і цьогоріч під час обласного фестивалю «Козацькими шляхами».

Лідер гурту «Широкий лан» Святослав Бойко – теж знайомий краянам. З виступами він часто буває на передовій. Святослав говорить, що слово і пісня – то є потужна зброя. Тому він із задоволенням відгукується на патріотично налаштовані заходи і на запрошення отамана «Затопської Січі» Мандика.

Народознавець і бандурист Василь Лютий (Живосил Лютич) завітав на Нікопольщину зі Звенигородка Черкаської області. Він – автор понад трьохсот пісень, це його музика звучить у проекті «Невідома Україна». Найбільш популярною у творчості Живосила Лютича є пісня «Меч Арея». Її спільним виконанням Василюк, Бойко і Лютий і завершили день. Сталося це, коли сонце вже сіло…

Участь міста

Організував свято район. Проте місто ніколи не стояло осторонь. Ось і цього разу з боку міста була допомога в транспорті – дякувати місцевим перевізникам, організації виставок народних поробок, запрошенні народних колективів тощо. Гостями свята були заступник міського голови, нині виконуюча обов’язки міського голови Ольга Коник, начальник управління гуманітарної політики Таїсія Мамонтова, депутати міськради та численні представники влади і громадських організацій. 

П’ять неперевершених днів

– Для сотень гостей і місцевих жителів ці дні були насичені спілкуванням із самобутньою природою, сонечком, степовим повітрям, водою, землею…Співоче поле, не втрачаючи своєї природності, – прекрасне місце для подібних заходів. Водна стихія – це те, що під наглядом дорослих козаків джури відвідували по декілька разів на день, – говорить хорунжий Олександр Шевченко. – У цьому році велика увага приділялася самоорганізації дітей і дисципліні. П’ять неперевершених днів промайнули мов мить… Вже наступного року отаман Сірко знову збере всіх своїх друзів…

kozaki-4

kozaki-5

kozaki-6

kozaki-7

kozaki-8

kozaki-9

kozaki-10

kozaki-11

 

Олександр КОСЕНКО,
фото автора.

 

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

31-01

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

САМОЕ ПОПУЛЯРНОЕ НА САЙТЕ