Сім чудес України - Генуезька фортеця Печать
Рейтинг статьи: / 1
ХудшийЛучший 
23.11.2011 14:17

Невблаганний плин часу: ще наче зовсім недавно, перебуваючи у відпустці, я мав нагоду на запрошення редактора Судакської міської газети відвідати місто і відпочити на Чорному морі. Написати свої враження про Судак з’явилися одразу, але поточні справи завадили задуму. І ось зібрався.

Судак

Сучасний Судак – невелике місто, центр Судакського району. Постійно в місті проживає близько 30 тис. чоловік. Основа життя – сільське господарство, виноробство і курортна справа. Населення міста і району живе в основному прибутками від курортного сезону. (Товариш мій – редактор місцевої газети, поселив мене, дружину і онучку в одній зі своїх квартир, які він здає відпочиваючим – неабиякий «приварок» до журналістської зарплатні).

Як потім з’ясував, дістатися до Судака можна трьома дорогами: із Сімферополя (106 км), із Феодосії (57 км), живописною, цікавою, але занадто стомлюючою із Алушти (80 км). Заїхав я автомобілем у Судак четвертою дорогою «Джанкой – Старий Крим» та далі –Феодосійською трасою. Колись це шосе називалося поштовою дорогою. Воно дуже мальовниче. Рослинність різниться від Ялти. Тут сухіше, але немає такої спеки, як на Південному березі Криму. Судакська долина – велика і затишна. Долина Східного Криму. Вона оточена горами Ай-Георгій, Перчем, Таракташ, Сокол. З кожної вершини відкривається неповторна панорама. Чудово проглядається Судакська бухта. Це десь 2,5 км прекрасного і неповторного дрібногалечного пляжу. Глибина моря біля берега невелика, тож для дітей – чудове місце для купання.

tree

Клімат в Судаку помірний. Середньорічна температура +12°C. Літо спекотне: у червні і серпні – в середньому +23 …+24°C. Дуже тепла весна. Осінь тепліша за весну: у вересні середня температура +18,7°C. Температура морської води влітку – в середньому +24,5°C, опадів мало – 300 мм на рік. Кількість сонячних годин на рік – 2555. Одним словом – тут не субтропіки.

Статус міста Судак набув лише у 1982 р. Місто сплановане хаотично і візуально ділиться на частини: власне міську, де місцями розташовані п’ятиповерхівки, місцями – трущоби; приморську територію, зайняту парковою зоною і санаторіями; і історичну частину із чудовою фортецею і оточуючими її стіни будівлями колишньої німецької колонії. За нею західне передмістя Судака – селище Затишне із пансіонатом «Сокол» і швидко розквітаючим в останні роки «Львівським залізничником».

Сучасний довідник вказує в районі Судака 11 санаторіїв, пансіонатів та баз відпочинку. Щорічно до них додаються нові приватні готелі, дачі та вілли. У сезон все місто здається у наймання. Якість житла різна – від європейських «люксів» до собачої будки. Знавці стверджують, що не треба соромитися шукати, вибирати та торгуватися. Господарі, які здають житло, особливо шанують постійну клієнтуру, тому прагніть зберегти знайомство.

knights

Корпуси і паркова зона курортно-оздоровчого комплексу «Судак» займає значну частину центра міста. «Судак» – установа серйозна, вважається чи не найбільшою в Криму. Будівля другої за масштабами судакської здравниці – колишнього санаторію Міноборони СРСР, що нині належить ВПС України – займає майже всю східну частину. Далі – аквапарк, за ним дитячий табір відпочинку «Чайка».

Мені довелося побувати в багатьох містах Криму, і треба визнати, що свого оригінального обличчя Судак поки що не набув. Центр Судака зберіг планування міста «в одну вулицю». Виразних будівель практично немає. Чимало споруд мають архаїчний, сільський вигляд. Як для колориту та присмаку минувшини – може, й доречно. Як для стандартів європейських курортів – зухвалий виклик: мовляв, нам якась там Чорногорія – не указ!

Найстарішою спорудою Судака є винний підвал Потьомкінської економії, який зберігся на території винного цеху №2 на Феодосійській трасі. Дегустаційний зал заводу «Судак» розташувався поруч.

Привертає увагу відпочиваючих Храм Покрови Пресвятої Богородиці, побудований у 1819–1829 роках. Але візиткою Судака є, безумовно, Генуезька фортеця.

Фортеця

Одна із найбільш цікавих фортифікаційних пам’ятників не лише кримського, але і європейського середньовіччя. Фортеця будувалась майже сторіччя – з 1371 по 1469 рр. Здається, що сама природа потурбувалася про її неприступність: з півдня і сходу бастіон захищають скелі, які спускаються до моря; із півночі та сходу – глибокий рів. Площа фортеці – 29,5 гектари. У твердині два яруси оборони – нижній і верхній. Між ними було місто, яке завжди знаходилося у стані посиленої охорони. Нижній ярус захищений стіною, висота якої 6–8 метрів, товщина – 1,5–2 метри. Стіна укріплена 14-ма бойовими 15-метровими баштами і комплексом головних воріт.

high

Кожна башта названа іменем консула, при якому її будували (про що свідчать збережені плити із геральдичною символікою і надписами на латині). Верхній ярус складається із Консульського замку і башт, які з’єднані стіною, а також комплексу Дозорної башти на самісінькій вершині.

Огляд фортеці починається від Головних воріт, які представляли собою цілий оборонний комплекс із неведині створюється враження легкості і простору. Будівля декілька разів реконструювалася і служила представникам різних релігій. Зараз тут розмістився історико археологічний музей. Два виставкові зали віддані під експозиції всіляких предметів, знайдених під час археологічних розкопок фортеці – посуду, зброї, монет…

В останній час Судакська фортеця стала місцем проведення всіляких культурних акцій. Нам поталанило під час відвідання фортеці. Вона нагадувала давнє місто з багатьма гостями із різних часів – від давніх римлян до середньовічних лицарів.

В ці дні у фортеці проходили літні фестивалі «Генуезький шолом» та «Лицарський замок». Довелося поспостерігати масові постановочні битви, бійки на мечах, штурм твердині… Була можливість постріляти з лука, метнути спис… Ще одне, що вразило і запам’яталося – народні промисли. При вас можуть викувати або виготовити будь-який сувенір – горщик, ніж, шаблю, шолом. Придбати можна місцеву і привезену біжутерію, національні вироби. Відчути себе лицарем можна відразу, коли приміряєш обладунки.

palace

…Залишали фортецю під враженням могутності задумів і майстерності наших пращурів. Те, що вони нам залишили, свідчить про вміння боротися, творити, виживати у найскладніших умовах.

Одне слово, судаківцям є чим пишатися – у них є фортеця, куди вони прагнуть вдихнути життя. Хочеться, щоб у майбутньому, коли збудується і відновиться Чортомлицька Січ, вона приносила задоволення і гостям, і господарям. Можливо, і наш край згодом віднесуть до «7 чудес України».

Володимир ГЛЯДЧЕНКО

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в почтовых отделениях, а также приобретайте по вторникам и четвергам во всех местах продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button