НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная
Одне із семи чудес України – «Асканія-Нова» Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 2
ХудшийЛучший 
11.01.2012 10:38

Добре, коли мрії
збуваються

Про відвідання заповідника «Асканія-Нова» мріяв ще зі школи. І ось у восьмому класі мрія мала здійснитися – класний керівник, дружина голови місцевого колгоспу, що на Миколаївщині, нам її організувала. Її чоловік пройнявся нашими прагненнями і за просапку соняшникового і кукурудзяного поля виділив автомобіль для поїздки. Було це в далекому 1964-му. За день до поїздки я захворів. Більш ніж 40 роки жив уявою про заповідник від переказів своїх однокласників.

В народі говорять: «Якщо дуже захотіти, то мрії обов’язково здійсняться». Моїй дитячій мрії – побачити заповідник «Асканія-Нова» – судилося збутися лише минулого літа.

…Неодноразово, їдучи автомобілем до Криму, після Чаплинки бачив дорожній знак «Асканія-Нова» – 40 км». Як завжди, за браком часу заїхати не доводилося. Туди їхали – море кликало, назад поверталися – прагнули поскоріше дістатися домівки. Літо минулого року було неповторним – до моря їздили разом з онукою.

Розповідаючи про заповідник і проїхавши повз знак повороту до нього, почув категоричне: «Хочу побачити». Бажання онуків, як стверджують діди і бабусі, підлягає обов’язковому виконанню.

animal

Тримаємо курс на біосферний заповідник «Асканія-Нова». Асфальтована дорога в’ється стрічкою. Канали зрошення, діючі дощувалки, овочеві плантації, дари ланів і садів обабіч траси, ковила… Пейзажі заслуговують пензля художника та пильного ока фотоапарата. Коли під’їжджали до заповідника, були приємно вражені кількістю автобусів, автомобілів, які стояли на спеціально відведеному майданчику. Екскурсанти формувалися у групи – хто на огляд спочатку тваринного світу, а хто – рослинного. Але все по черзі.

Історія утворення
оазису в степу

Зоопарк «Асканія-Нова» – один із найстаріших в Україні. Він був заснований як приватний в 80-х роках ХІХ сторіччя потомственим почесним громадянином Росії – Фрідріхом Едуардовичем Фольц-Фейном, який був дійсним і почесним членом Московського, Дерптського, Кримського товариств природознавців та любителів природи.

Початок зоопарку був покладений спорудою першого вольєру для птахів-аборигенів, місце для влаштування якого молодий Фрідріх обрав в саду біля будинку. Зоопарк поступово розростався: вольєр заповнювали не тільки місцевими, але й пролітними птахами. Згодом з’явилися і копитні тварини. В 1885 р. тут утримувалося 45 видів птахів та 4 види ссавців. Активна робота з будівництва зоопарку та поповнення колекції була розпочата Ф. Е. Фольц-Фейном в 1886 році та тривала до 1914 року.

В 1887 р. в зоопарк були завезені сайгаки та бабаки. В 1888 р. колекцію почали поповнювати тваринами з інших країн. Із 1889 р. в зоопарку вже були різновиди антилоп та козлів, ведмедів та вовків, ланей, кенгуру. Згодом надійшли страуси, канни та гну з Африки, ему з Австралії, яки з Тибету, зебу та нільгау з індії, бізони з Америки.

Для створення в маєтку парків європейського типу Ф. Е. Фольц-Фейн не шкодував коштів на придбання нових, незвичних для цієї зони тварин, особливо екзотів.

У 1889–1890 рр. до зоопарку була додана частина степу для напіввільного утримання тварин. В зоопарку з’явились широкі канави і ставки для водоплавних птахів, спорудили невелике своєрідне болото. Ставки і насадження артезіанською водою забезпечувала вежа, яка була побудована в 1892 році. Облаштовуючи зоопарк, Фольц-Фейн використовував передові на той час ідеї акліматизації, розведення і приручення тварин. Тут проводилися наукові спостереження та експерименти, екскурсії. Засновник зоопарку вважав, що основна його мета – розведення травоїдних тварин, здатних адаптуватися до степового клімату.

horses

Організовуються та фінансуються декілька експедицій до Монголії. Восени 1899 р. вперше до Європи (Асканія-Нова) були доставлені дикі коні Пржевальського, а в 1905 р. від них був отриманий приплід в умовах неволі. Першими в Європі тут одержали пташенят африканського страуса (1895 р.), нанду (1898 р.) та ему (1916 р.).

Популярність Асканії-Нови зростає внаслідок експонування тварин на Всеросійських виставках та особливо після відвідування маєтку царем Миколою II (1914 р.). На початку ХХ ст. про зоопарк "Асканія-Нова" заговорили як про «рай для тварин». З 1912 р. до 1917 р. «райський сад» оглянули 12 800 чоловік.

У 1911–1915 рр. в колекції зоопарку була зібрана найбільша кількість видів за весь період існування: 52 види ссавців (286 особин) і 208 видів птахів (1549 особин). У 1916 році зоопарк складався з декількох частин: зоологічного саду, зоопарку, ботанічного саду, великого зовнішнього ставка з болотистою частиною, зоологічної станції, дослідних полів.

У зоопарку займаються прирученням та одомашненням акліматизованих тварин. Деякий час після завезення тварин утримували в неволі, а потім їм надавали повну волю. Практикувалося штучне приваблювання птахів, яке зводилося до систематичної зимової підгодівлі, охорони від хижаків, облаштування гніздових будиночків. Завозилися яйця птахів з інших місць для виведення пташенят. В асканівських парках поселили співучих птахів (кенерів, солов’їв). З 1890 р. практикувався метод «осадження» відловлених на прольоті птахів, яких випускали в парк з підрізаними крилами. Деяких птахів залишали на період гніздування, вищипуючи пера на крилі. З 1892 р. в зоопарку почали проводити кільцювання птахів.

В 1917 р. у зв’язку з революцією Ф. Е. Фольц-Фейн покинув Асканію-Нову, виїхавши спочатку до Москви, а потім до Німеччини.

Націоналізація
маєтку

В часи економічних і політичних потрясінь та Громадянської війни зоопарк вдалося зберегти завдяки зусиллям відомих вчених, впливовим природоохоронним товариствам та установам, журналістам.

lebedi

Після націоналізації 1 квітня 1919 року маєток та парк увійшли до складу народного заповідного парку. 8 лютого 1921 р. зоопарк стає підрозділом організованого Державного степового заповідника УССР. В 1932 р. зоопарк входить до складу Всесоюзного науково-дослідного інституту гібридизації та акліматизації тварин, та напрям його значно змінюється.

У 1941 р. колекція зоопарку була представлена 100 видами тварин та їх гібридними формами чисельністю 2000 особин. Після окупації німцями Асканії-Нової, з 27липня 1941 р. до 14 вересня 1943 р., колекція значно зменшилася – залишилося тільки 20% від загальної кількості.

В післявоєнні роки для відновлення зоопарку були виділені значні кошти. У 80-х роках ХХ сторіччя розпочалися значні роботи з реконструкції та розширення. В 1962–1973 рр., провівши огородження степової ділянки «Великий Чапельський під» (2376 гектарів), її почали використовувати в пасовищному режимі.

«Асканія-Нова» –
сьогодні

Ось і завершився екскурс у минуле. Без нього, мабуть, важко уявити сучасний степ одного із семи чудес України. Що сьогодні представляє собою біосферний заповідник «Асканія-Нова»?

Територія сучасного зоопарку розбита на три зони:

1) експозиційна (12,7 га) – призначена для утримання тварин у вольєрах з культурно-пізнавальною метою;
2) наукова (54,2 га) – де проводиться науково-дослідна робота і розміщені розплідники тварин зоопарку;
3) господарська (8,66 га).

На сьогодні колекція зоопарку представлена 116 видами, підвидами, породами і формами тварин чисельністю 4500 особини, у тому числі 41 видом копитних (більше 900 голів), 3 видами плоскогрудих птахів (90 особин) і 72 видами кілегрудих птахів (3476 особин). Із них у зоопарку утримуються 80 рідкісних видів, що підпадають під охорону «Червоних книг» різного рівня та декількох міжнародних конвенцій.

pavlin

Серед птахів переважають види відкритих просторів та водоплавні. В паркових насадженнях мешкають фазани та павичі (павлин – рос.) Серед копитних це такі аборигенні види, як сайга, кулан або екологічні дублери зниклих з природи видів – бізон, дикі азіатські коні, олені тощо.

Успішному утриманню та розведенню птахів в зоопарку, за словами екскурсовода, сприяє забезпечення їх умовами, близькими до природних. На відміну від зоопарків звичайного типу, в Асканії-Нові тварин утримують не тільки в неволі (у вольєрах) та напіввільно (у загонах), але і вільно (на штучно створених водоймах).Теплолюбиві види (журавлі, папуги, фазани, декоративні породи курей, зебри, антилопи, бики, буйволи тощо) на зиму переводяться у приміщення.

Вольєрний метод використовується для розведення цінних і екзотичних тварин. В невеликих вольєрах бачимо степових орлів, папуг, декоративних курей, фазанів, деякі види водоплавних птахів, страусів і копитних.

Напіввільне розведення використовується на ділянці заповідного степу та на штучно створених ставках зоопарку. Територія із степовою рослинністю розбита на 13 загонів, де влітку утримуються 24 види копитних тварин чисельністю біля 700 особин. Із захопленням спостерігали за кіньми Пржевальського, зебрами, бізонами, ватуссі, гаялами, африканськими буйволами, сайгаками, гну блакитними, каннами, муфлонами, оленями, ланями, африканськими страусами тощо.

Треба зазначити, що на кожному вольєрі є табличка, яка розповідає, де водиться даний вид тварини, чим харчується, які особливості має.

Цікава деталь. З 1905 по 2008 роки в Асканії-Нові народилося майже 500 лошат диких азіатських коней, сьогодні група коней налічує 90 особин.

На волі утримується частина птахів. Для них створені штучні водойми та паркові деревні і чагарникові насадження, які вдало поєднуються з природними основними ділянками. Під загальною площею водної поверхні у 13,6 гектарів утримуються птахи.

Утримання тварин у степу призводить до того, що частина з них дичавіє і важко виловлюється, тому на «штучне випоювання» береться по декілька особин новонароджених оленят, муфлончат, сайгаченят і телят різних видів биків.

Був озвучений такий факт із життя заповідника. З 1947 року в зоопарку почали одомашнювати та вперше в світі роздоїли африканську антилопу канна. З того часу роздоїли 92 самки канни, отримали 66 тонн молока (середня жирність… 11%!!!).

sunset

Територія зоопарку межує із заповідним степом, через який пролягає стародавній Азово-Чорноморський міграційний шлях птахів. В період весняних і осінніх міграцій птахів в окремі роки тут збирається більше 800 тис. особин різних видів. Зоопарк сприяє зосередженню птахів під час прольотів. В зимовий період на ставку зоопарку зупиняється до 200 тис.птахів.

Нинішня Асканія-Нова «окультурилася». Вона має чіткі орієнтири як у науковій, так і в еколого-просвітницькій роботі. Прослідковується активна робота з пропаганди багаторічних надбань. Для відвідувачів зоопарку розроблено декілька захоплюючих екскурсійних маршрутів: 2,5-годинна екскурсія зоологічним парком, 3-годинні екскурсії до табунів диких тварин – в кінному екіпажі (група 4–5 чоловік) або мікроавтобусом (група 10–12 чоловік). Тварин в зоопарку можна оглянути самостійно, або у супроводі екскурсоводів.

Передбачено проведення фахівцями наукових спостережень за тваринами на спеціально обладнаних оглядових майданчиках.

Якщо ви не взяли із собою фотоапарат чи відеокамеру,не біда, можна замовити фото- і відеозйомку.

І на завершення. Одне із семи чудес України знаходиться поруч з нами. Побачити плід одержимих людей, значить ще раз переконатися, що Україна – держава неймовірних потенціалів.
* * *
Від побаченого онучка притихла і певний час мовчала. А потім неначе прорвало дитину – вона переказала все, що її вразило.

Безумовно, павичи (павлини), пір’я з хвоста яких купили у зоопарку, і вони пишно розвівалися в машині. Хвалила морозиво, фонтанчик з водою, спів пташок у парку, розповідала про кам’яну бабу, яка самотньо стоїть у степу.

Мрія мого дитинства – побувати в Асканії-Новій – збулася. Враження залишилися, ними живу і сьогодні. Коли заводжу мову про тварин із онучкою, одразу бачу спалах очей і поток переосмислених вражень. Переконаний, затягувати мрію свого дитинства на потім, не варто. Жити тим, що вже побачив, значно змістовніше. Відчуття природи і себе у ній – незабутнє.

Володимир ГЛЯДЧЕНКО.

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала - "ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".