НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная Ассорти Ми будемо дбати про свою історію!
Ми будемо дбати про свою історію! Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
10.12.2018 10:31

muzej-sotulaОлександра СОТУЛА, помічник-консультант народного депутат України Вадима Івченка

Дуже люблю музеї, бо музеї – це велика історія епох, історія поколінь, розвитку країни чи просто якогось міста. Нещодавно відвідала Нікопольський краєзнавчий музей. Важко підібрати слова, щоб передати мої враження. Давно знала, що Нікополь – унікальне місто, з багатою історією українського козацтва, великим промисловим потенціалом, але головне – це самі нікопольці, багато з яких протягом минулих років і сучасності прославляють рідне місто на теренах України та далеко за її межами своїми великими досягненнями в різних сферах мистецтва, культури, спорту, наукових досліджень. Не могла уявити, що всю цю велику історію Нікопольського краю так дбайливо і шанобливо зберігає міський краєзнавчий музей.

Цікаву та об’ємну екскурсію провів заступник директора НКМ з наукової роботи Мирослав Жуковський. Дізналася, що Нікопольський краєзнавчий музей є одним із найважливіших об’єктів культурної спадщини не тільки міста, але й регіонального і Всеукраїнського рівнів. Співробітники музею активно займаються науково-дослідницькою, фондовою, експозиційною, просвітницькою роботою.

Зараз фонди музею налічують понад 45 тисяч експонатів. Серед них цінні колекції археологічних пам’яток, кераміки, живопису і скульптури, предметів побуту, українських рушників і озброєння запорозьких козаків, рідкісних стародруків, культове оздоблення Запорозької Січової Свято-Покровської церкви. Але головний та безцінний експонат – ікона-ставротека з часткою животворного древа хреста Господнього, яка була виготовлена в 1747 р. на кошти Війська Запорозького Низового і подарована запорожцям Ієрусалимським патріархатом. В музейному залі зберігається баневий хрест із Січової Микитинської Свято-Покровської церкви, під яким молився Гетьман України Богдан Хмельницький, який тут, у Микитинській Січі, 29 квітня 1648 року тридцятитисячною козацькою радою був обраний Гетьманом і отримав булаву. Зберігає музей і унікальну плащаницю, виготовлену в 1756 р. на кошти козака Тимошівського куреня Нової Січі Івана Гаркуші.

Розміщені в музеї експонати новітньої та сучасної історії краю, які розповідають про періоди революції 1917 року, часи громадянської війни, страшного Голодомору, про часи Другої світової війни 1939–1945 років, про героїв-нікопольців захисників та визволителів України від фашистських загарбників. Зберігається історія побудови великих металургійних підприємств – Нікопольського Південнотрубного та феросплавного заводів. Оформлені сучасні експонати «Нікопольський край в часи незалежності України 1991–2017 рр.». Є ще багато чого цікавого та корисного, саме те, що потрібно вивчати і знати нашій молоді, щоб зберігати пам’ять про свій чудовий і славетний Нікопольський край.

Всі ці надбання та дбайливе до нього ставлення затьмарює лише одне. Те, що музей розташований в приміщенні старої воєнної казарми, яке не відповідає вимогам схоронення музейних цінностей. Незважаючи на те, що працівники музею відповідально і дуже дбайливо зберігають всі експонати, площі цієї з кожним роком стає замало, бо поповнюються новими стендами та предметами. Сучасна історія створює нові події, розповідь в деталях про які ми повинні зберегти, щоб розповідати про них майбутнім поколінням.

muzej-sotula-2

Для Олександри Сотули екскурсію проводить Мирослав Жуковський

В ході відвідин та розповідей я з’ясувала, що спочатку краєзнавчий музей був розташований у старій частині міста в будинку, конфіскованому у місцевого купця Гусєва. Це була старовинна двоповерхова будівля загальною площею більше тисячі квадратних метрів, яка підходила для розташування музею, що знаходився там з 1919-го аж до 1977 року. З 1 січня 1977 року музей було закрито на реконструкцію та капітальний ремонт у зв’язку з його аварійним станом. І вже більше 40 років триває так званий «ремонт», а точніше – поступове руйнування цієї колись красивої історичної будівлі. Дуже дивує та засмучує, що за ці чотири десятиліття жодній владі не вдалося відбудувати музейну будівлю. Намагання були, виділялися кошти, навіть були побудовані нові корпуси, гараж для автомобілів, але згодом існуюча тоді влада припинила фінансування, залишивши руйнуватися вже построєні об’єкти та головний, так і не реконструйований корпус музею…

На сьогодні музей має статус третьої категорії і знаходиться в Державному реєстрі Міністерства культури України, та як комунальний заклад – на балансі Нікопольської міської ради, яка забезпечує його діяльність. За рішенням управління культури і туризму Дніпропетровської облдержадміністрації у квітні 2012 р. музей було визначено об’єктом туристично-екскурсійних маршрутів Дніпропетровської області.

muzej

Ось у такому стані зараз знаходиться будівля, де раніше розміщувався краєзнавчий музей

Ще раз хочу наголосити, що мене дуже вразило відвідування Нікопольського краєзнавчого музею. Щиро захотілося допомогти. Я вирішила спрямувати свої зусилля, свої ділові зв’язки, статус помічника народного депутата від партії «Батьківщина» Вадима Івченка, щоб відремонтувати будівлю музею в старій частині міста. Зараз вже зібрані необхідні документи для звернення. Вони направлені депутату обласної ради від партії «Батьківщина» Антоніні Ульяхіній, щоб на грудневій сесії при прийнятті бюджету на 2019 рік питання про виділення коштів на ремонт Нікопольського музею було обов’язково включено.

На другий день після відвідання музею у Фейсбуці я натрапила на фото і пост відомої людини, видатного художника, іконописця, Почесного громадянина Нікополя Марка Дмитровича Продана. На фото він тримав свою картину, це був дім купця Гусєва, тобто Музей в старій частині міста. І далі був його напис:

«Я нарисовал дом Степана Гусева (музей), оформил его в рамку из досок рухнувшего перекрытия этого здания. Вот видите гвозди, их я намеренно не убирал с подлинника. Да и надпись по периметру «Спаси» здесь неслучайная – нам действительно необходимо спасать оставшиеся исторические крохи. Может, и прав Экзюпери: воскрешая прошлое, мы берем для себя все лучшее и изменим что-то в своем мировоззрении...»

 


 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

     Свежий номер уже в продаже

25-01

Посмотреть предыдущие выпуски

О нас

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ