НТМ - Новини Твого Мiста

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Главная Новости Никополя Пошук триває. Нікопольський «Меморіал» – нові імена з таємних архівів військових трибуналів
Пошук триває. Нікопольський «Меморіал» – нові імена з таємних архівів військових трибуналів Печать E-mail
Рейтинг статьи: / 0
ХудшийЛучший 
21.05.2018 12:29

Про те, що під час бойових дій з нацистськими військами у складі Збройних Сил СРСР діяли військові трибунали, що розглядали справи на військовослужбовців, які порушили закони воєнного часу, та про штрафні підрозділи відомо практично всім, хто цікавиться історією Другої світової війни. Набагато менше відомо, скільки осіб пройшло через них, бо всі дані мали гриф «таємно».

Лише на початку 1990-х років Генеральний штаб МО РФ опублікував суху статистику: військові трибунали Червоної Армії засудили 994 300 осіб, з них за дезертирство 376,3 тис. осіб. Із загального числа засуджених 422,7 тис. військовослужбовців були направлені у штрафні роти і батальйони на фронт, 436,6 тис. – в місця ув’язнення, 135 тис. були розстріляні (які, до речі, були враховані в число безповоротних втрат Збройних Сил СРСР).

У повоєнний час та після припинення існування Радянського Союзу в суспільстві існували сумніви щодо певних вироків військових трибуналів, які іноді приймали поспіхом, без об’єктивного розгляду і перевірки.

За матеріалами відповідних перевірок органами військової юстиції та державної безпеки було з’ясовано, що деякі військовослужбовці Червоної Армії були безпідставно звинувачені і засуджені. Як з’ясувалося, серед них були уродженці і мешканці нашого краю. У картотеці Нікопольського «Меморіалу» вже значаться 17 наших земляків, які під час воєнних були дій несправедливо засуджені до різних видів покарання, але у повоєнний час були реабілітовані за відсутності складу злочину.

Серед них є двоє, яким про це дізнатися не судилося:

  1. Охромій Іван Романович, 1909 р. н., уродженець м. Нікополя, українець, робітник, позапартійний, освіта початкова, червоноармієць 982-го стрілецького полку. 4 березня 1942 р. звинувачений в антирадянській агітації, розстріляний. Реабілітований 23 лютого 1996 р.
  2. Ямницький Яків Михайлович, 1919 р. н., уродженець м. Нікополя, єврей, з робітників, член ВКП(б), освіта середня, заступник політрука 48-го запасного стрілецького полку. 6 жовтня 1942 р. звинувачений в агітації за перехід на бік ворога. 24 жовтня 1942 р. розстріляний. Реабілітований 12 квітня 1994 р.

Доля цих нікопольців ще раз показує жорстокість війни, яка зламала назавжди життя мільйонів людей, та справедливість вимагає, щоб їхні імена не були забуті.

 

Мирослав ЖУКОВСЬКИЙ,

історик.

 

 

Статья предоставлена лучшей газетой Никополя — "Проспект Трубников". Подписывайтесь на газету в специальном разделе нашего портала -"ПОДПИСКА", а также во всех почтовых отделениях. Свежий номер "Проспекта" Вы сможете приобрести в точках продажи прессы.

AddThis Social Bookmark Button
 

Нам интересно Ваше мнение по затронутой выше теме. А что думаете Вы? Ваши мнения лягут в основу нашей дальнейшей работы. Лучшие высказывания будут опубликованы в "Проспекте Трубников".

Если Вы нашли ошибку или несовпадение, выделите текст и нажмите "Shift"+"Enter"

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ